Connect with us

NFL

Zbigniew Ziobro będzie aresztowany? Sąd zdecyduje jutro

Published

on

Już w najbliższy poniedziałek warszawski sąd okręgowy rozpatrzy wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa o zastosowanie kary porządkowej — 30 dni aresztu wobec byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, polityka Zjednoczonej Prawicy. Decyzja ta ma związek z wielokrotnym niestawiennictwem Ziobry na przesłuchania przed komisją, której członkowie domagają się dostępu do polityka w trakcie jego aresztu.

Tym wnioskiem warszawski sąd okręgowy zajmie się w poniedziałek o godz. 12. Decyzję ma podjąć sędzia Tomasz Grochowicz, który drogą losowania został wyznaczony do rozpatrzenia tej sprawy. Jak poinformowała PAP Magdalena Sroka, przewodnicząca komisji ds. Pegasusa, w sądzie obecny będzie reprezentant komisji, chociaż tożsamości przedstawiciela nie ujawniono. Natomiast rzeczniczka sądu, Anna Ptaszek, wyjaśniła, że posiedzenie odbędzie się bez udziału publiczności. “Pan Ziobro z pełnomocnikiem może być obecny, jeśli zdecyduje się przyjść” – stwierdziła Ptaszek, zaznaczając, że obecność stron nie jest gwarantowana.

Wiceszef komisji śledczej Tomasz Trela z Lewicy wyjaśnił mediom intencje stojące za wnioskiem: posłowie chcą przesłuchać Ziobrę w dniach 23, 24 i 25 czerwca. Decyzja sądu określi długość i termin potencjalnego aresztu, na co komisja nie ma wpływu. “Naszym celem jest przesłuchanie pana Ziobry — decyzja, ile potrwa areszt, zależy już od sądu” — podkreślił Trela.

To nie pierwsza próba komisji, aby doprowadzić byłego ministra sprawiedliwości przed jej oblicze. Ostatnia miała miejsce 31 stycznia, gdy w Sejmie uchylono Ziobrze immunitet, umożliwiając zatrzymanie przez policję. Pomimo doprowadzenia polityka do komisji, jej członkowie uznali tę akcję za nieskuteczną. Zbigniew Ziobro został zatrzymany o godz. 10.30, jednak komisja, powołując się na nieobecność polityka na zaplanowaną godzinę posiedzenia, skierowała wniosek o jego areszt.

Wobec pomysłu zastosowania kary porządkowej do 30 dni aresztu dość ostro zareagował Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Wyraził stanowisko, że w czasie odosobnienia Ziobro byłby do pełnej dyspozycji komisji, która mogłaby regularnie go przesłuchiwać, nawet co pięć dni. Nie wykluczył też organizacji przesłuchań w miejscu jego przyszłego osadzenia.

Były minister sprawiedliwości nie kryje irytacji wobec działań komisji. Zarzucając jej zorganizowanie “pułapki” na niego, stwierdził w lutym w Sejmie, że zarówno przesłuchanie, jak i doprowadzenie mogły odbyć się spokojnie, gdyby komisja chciała konfrontacji. “Była pełna możliwość takiego spotkania, ale zdecydowaliście się postawić mnie w sytuacji bez wyjścia” — mówił Ziobro.

Polityk krytykuje również legalność działań komisji śledczej ds. Pegasusa. Wskazuje, że istnieje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września ubiegłego roku, który orzekał niezgodność uchwały powołującej tę komisję z Konstytucją. Podobne stanowisko wyrażają inni członkowie partii PiS.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego komisja ma prawo wnioskować o areszt w przypadku “uporczywego uchylania się od złożenia zeznań”. Przepis ten pozwala na zastosowanie kary aresztu do 30 dni, jeśli wcześniejsze próby przymusowego doprowadzenia osoby wezwanej okazały się nieskuteczne.

Przypomnijmy, komisja śledcza ds. Pegasusa bada wykorzystanie izraelskiego oprogramowania inwigilacyjnego przez polski rząd, służby specjalne i policję w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy. Celem jej prac jest wyjaśnienie, czy działania te były zgodne z prawem oraz ustalenie odpowiedzialnych za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247