NFL
Zaskakujące filmy zalały polski internet. Wyjaśniamy, o co chodzi

Polscy wyznawcy islamu zakończyli trzydniowe obchody Ramadan Bajram – jednego z najważniejszych świąt w muzułmańskim kalendarzu, symbolizującego zakończenie miesiąca postu. Dyskusja w sieci, jaka rozgorzała po publikacji nagrań, wywołała ogromne emocje.
Wyznawcy islamu obchodzili święto Ramadan Bajram. 5
Zobacz zdjęcia
Wyznawcy islamu obchodzili święto Ramadan Bajram. Foto: @dzhistan/TikTok, @kevinlacet/X, @Obudź się Polsko / Facebook
Święto Ramadan Bajram jest kluczowym momentem w kalendarzu muzułmańskim i stanowi czas radości oraz wspólnoty po trzydziestu dniach postu. W sieci pojawiło się sporo nagrań m.in. z Gdańska i Wrocławia, na których widać świętujących muzułmanów.
Tak tak, to nie fejk. To rzeczywiście Gdańsk.
O ile pamiętam to Gdańsk głosował na KO w większości.
To ja im gratuluję!
— napisał na FB Artur Woźniakowski.
zapytał z kolei na platformie X Rafał.
W sieci pojawiły się również nagrania pokazujące łódzką społeczność muzułmańską, która świętuje zakończenie miesiąca postu.
Głos w tej sprawie zabrali nawet politycy, w tym kandydat Konfederacji na prezydenta.
Trzeba natychmiast zamknąć granicę dla imigrantów z państw muzułmańskich! Zanim będzie za późno, zanim w Polsce będzie jak w Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwecji. To jest ostatnia szansa. Trzeba rozpocząć deportacje, zamiast próbować ich integrować!
— napisał Sławomir Mentzen.
Muzułmański Związek Religijny w RP szacuje, że obecnie liczba muzułmanów w Polsce wynosi około 60 tys. osób, obejmując zarówno polskich wyznawców islamu, jak i uchodźców. Duża część z nich to polscy Tatarzy, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.
Obchody Ramadan Bajram są nie tylko religijnym zakończeniem Ramadanu, ale także okazją do spotkania się społeczności w jeden najważniejszych uroczystości w roku. W wydarzeniu biorą udział całe rodziny, a wydarzenia mają formę zarówno modlitw, jak i wspólnych posiłków oraz spotkań. Na stołach królują tradycyjne dania kuchni tatarskiej: pirekaczewnik, kołduny czy pierogi.
Obok Święta Ofiarowania (Kurban Bajram) jest najważniejszą w roku religijną uroczystością muzułmanów
