NFL
“Za kłamstwa głoszone przez niego z mównicy sejmowej”. Więcej w komentarzu

Marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich Szymon Hołownia złożył pozew w trybie wyborczym przeciwko kandydatowi Konfederacji Sławomirowi Mentzenowi. Pozew ma związek z wypowiedzią Mentzena, która padła w środę w Sejmie.
Szymon Hołownia składa pozew: “Mentzen boi się debaty, ale nie boi się kłamać. Złożyłem pozew w trybie wyborczym przeciwko kandydatowi Konfederacji za kłamstwa głoszone przez niego z mównicy sejmowej. Zmierzymy się w sądzie, Panie Sławku. Rozstrzygnięcie błyskawicznie” – przekazał we wtorek na portalu X lider Polski 2050.
Wypowiedź Sławomira Mentzena: Pozew ma związek ze słowami polityka Konfederacji, które padły w ubiegłym tygodniu. – Szymon Hołownia zaprosił nielegalnych imigrantów z granicy z Białorusią do Sejmu. Robił sobie z nimi sweet focie i wrzucał do Internetu – mówił parlamentarzysta w Sejmie. – Wzięliście udział w wojnie hybrydowej na granicy z Białorusią po stronie Rosji. Jesteście pożytecznymi idiotami Putina – dodał, zwracając się do przedstawicieli obecnej koalicji rządzącej.
Migranci w Sejmie: Sytuacja, o której najprawdopodobniej mówił Sławomir Mentzen w swoim wystąpieniu, to spotkanie wigilijne w Sejmie w 2023 roku. Brały w nim udział m.in. osoby, które wcześniej w sposób niezgodny z przepisami przekroczyły granicę polsko-białoruską. “Część z nich ma już przyznaną w Polsce ochronę, część jest w trakcie procedury i czeka na rozstrzygnięcie. Wszystkie przebywają w Polsce legalnie i posiadają wydane przez polskie władze dokumenty tożsamości – kartę pobytu lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca” – tłumaczyła potem Fundacja Ocalenie, pisząc o uczestnikach spotkania.
Pozew w trybie wyborczym: Zgodnie z kodeksem wyborczym kandydat ma prawo wnieść do sądu wniosek o wydanie orzeczenia, jeśli jego zdaniem są rozpowszechniane na jego temat np. nieprawdziwe informacje. Sąd może wówczas zakazać rozpowszechniania takich informacji, nakazać publikację sprostowania, przeprosin, a nawet wpłatę do 100 tys. zł na cele charytatywne. Sąd ma 24 godziny na wydanie decyzji. Przysługuje na nią zażalenie, które także musi być rozpoznane w ciągu doby. “Publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin następuje najpóźniej w ciągu 48 godzin, na koszt zobowiązanego” – czytamy w kodeksie wyborczym
