NFL
Tysiące dzieci stracą 800 plus, fundacja grzmi o wykluczeniu. Nowe przepisy już od czerwca

Szukaj w serwisie…
Szukaj
Fakt Pieniądze Polska wstrzymuje pomoc? Nowe warunki dla 800 plus dla Ukraińców
Tysiące dzieci stracą 800 plus, fundacja grzmi o wykluczeniu. Nowe przepisy już od czerwca
Aleksandra Strzedzińska
Aleksandra Strzedzińska
Redaktorka Fakt.pl
Data utworzenia: 30 kwietnia 2025, 10:00.
Udostępnij
Od czerwca 2025 r. wchodzą w życie istotne zmiany w programie 800 plus dla rodzin z Ukrainy. Zmiany te mają – według rządu – uporządkować system i lepiej dostosować go do rzeczywistej obecności rodzin na terytorium Polski. Ich konsekwencje mogą jednak okazać się dotkliwe dla tysięcy uchodźców.
To koniec 800 plus, jakie znamy. W rządzie nad tym pracują
To koniec 800 plus, jakie znamy. W rządzie nad tym pracują
Z początkiem czerwca zmieniają się przepisy dotyczące świadczenia wychowawczego 800 plus w odniesieniu do obywateli Ukrainy. Świadczenie będzie przysługiwać jedynie tym rodzinom, których dzieci uczęszczają do polskich szkół. To istotna modyfikacja w stosunku do dotychczasowych zasad, które nie wprowadzały takiego kryterium. Przewiduje się jednak wyjątki.
Nowe przepisy przewidują wyjątek od reguły. Uczniowie ostatnich klas szkół ukraińskich, nawet jeśli nie uczęszczają do polskich placówek, będą mogli dokończyć naukę w trybie niestacjonarnym i nadal otrzymywać świadczenie. Dotyczy to jednak wyłącznie roku szkolnego 2024/2025 i tylko najwyższych klas w systemie ukraińskim.
Debata na temat przyznawania 800 plus obywatelom Ukrainy trwa od miesięcy. W styczniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował o to, by świadczenia otrzymywały tylko te osoby, które “mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce”.
Premier Donald Tusk zapowiedział wtedy, że projekt w tej sprawie zostanie “pilnie rozpatrzony przez rząd”. Z kolei szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec przekazał, że nad szczegółami pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Efektem jest poselski projekt nowelizacji, który trafił do Sejmu
Nowe zasady spotkały się z krytyką ze strony organizacji wspierających uchodźców. Fundacja Ukraiński Dom w Warszawie, w oświadczeniu z końca stycznia, wyraziła “głębokie zaniepokojenie próbami wykorzystywania problemów ukraińskich uchodźców do celów politycznych”.
Organizacja podkreśliła, że wiele ukraińskich rodzin wciąż boryka się z trudnościami adaptacyjnymi, a zmiany w dostępie do świadczeń mogą pogłębić ich wykluczenie
Rodzice mają czas do 30 kwietnia na złożenie wniosku o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. Tylko wtedy mają gwarancję ciągłości wypłat. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS, aplikację mZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
Osoby, które złożą wniosek później – między 1 maja a końcem czerwca – również otrzymają środki, ale dopiero z wyrównaniem. W przypadku lipcowych lub jeszcze późniejszych wniosków świadczenie będzie wypłacane dopiero od miesiąca złożenia dokumentów.
