Connect with us

NFL

Trzeba będzie przełożyć komunie? Decyzja w rękach posłów

Published

on

Jeśli ta propozycja zostanie przez parlamentarzystów rozpatrzona pozytywnie, dziewięciolatkowie nie będą mogli już przystępować do Komunii Świętej. Sejm w czwartek 3 kwietnia zajmie się petycją, która zakłada zakaz przystępowania do spowiedzi osób małoletnich. Jej autorzy przekonują, że takie zmiany są konieczne w trosce o dobro dzieci. Sejmowi prawnicy ostrzegają, że wprowadzenie takiego zakazu wymagałoby zmian w konkordacie.

Obecnie do Pierwszej Komunii Świętej przystępują uczniowie klas trzecich szkół podstawowych. Komunie tradycyjnie odbywają się pod koniec kwietnia i w maju. Jeśli jednak propozycja, zawarta w obywatelskiej petycji skierowanej do posłów, zostałaby wprowadzona w życie, dzieci nie mogłyby przystępować do komunii. Powodem jest spowiedź. Ta miałaby być dostępna tylko dla osób pełnoletnich. Tymczasem przystąpienie do sakramentu pokuty poprzedza przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej.

Spowiedź indywidualna jest reliktem średniowiecza, w którym panowały feudalne stosunki społeczne. Dziś wiemy, że dzieci – tak jak dorośli – mają prawo do szacunku i godności, poczucia własnej integralności i odrębności, mają prawo do własnej intymności, a dorośli mają obowiązek zapewnić im opiekę i bezpieczeństwo” – czytamy w petycji, która wpłynęła do Sejmu. Jej autorzy podkreślają, że spowiedź odbywa się “sam na sam, na kolanach, pod groźbą kary i w poczuciu winy i upokorzenia, co – ich zdaniem – może zaburzać relacje między ludźmi.

Jak czytamy w petycji, “żadna osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam bez nadzoru opiekunów i psychologów, nie ma prawa zadawać pytań dotyczących intymnego życia dziecka – nie ma takiego prawa nauczyciel, lekarz, policjant – nie powinien mieć go ksiądz”. Autorzy twierdzą, że we wspomnieniach wielu dzieci spowiedź jest zdarzeniem traumatycznym, w którym doświadczyły upokorzenia i strachu. Dlatego proponują, by możliwość przystępowania do spowiedzi miały tylko osoby powyżej 18. roku życia.

W czwartek 3 kwietnia petycją zajmą się posłowie z sejmowej Komisji ds. petycji. Swoje stanowisku wydało Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji w Sejmie.

Proponowane w petycji jednostronne wprowadzenie przez władze państwowe całkowitego zakazu indywidualnego spowiadania dzieci naruszyłoby instytucjonalne zasady relacji państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Stanowiłoby to również naruszenie zawartych w tzw. ustawach indywidualnych gwarancji autonomii i niezależności poszczególnych związków wyznaniowych 30, a w przypadku Kościoła katolickiego – także art. 1 Konkordatu” – czytamy w opinii sejmowych prawników. Ci rekomendują, by posłowie nie uwzględniali postulatu zawartego w petycji, także ze względu na to, że ingeruje w prawo rodziców do wychowania dziecka. “Z przeprowadzonej analizy wynika, iż wprowadzenie zakazu spowiedzi odnoszącego się do wszystkich dzieci, a więc do ukończenia przez nie 18 roku życia, przynależących do wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną, stanowiłoby nie tylko nieproporcjonalną ingerencję w wolność sumienia i wyznania dziecka oraz prawo rodziców do wychowania go zgodnie z własnymi przekonaniami, ale także naruszenie instytucjonalnych relacji państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi” – dodają sejmowi prawnicy.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247