Connect with us

NFL

To koniec 800 plus, jakie znamy. W rządzie nad tym pracują

Published

on

Resort spraw wewnętrznych ma gotowy projekt ustawy, który zmieni zasady wypłaty 800 plus na dzieci obcokrajowców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zyskać dodatkowe uprawnienia, które pozwolą uszczelnić system – dowiedział się “Fakt”. Rodzice będą musieli spełnić dwa nowe warunki, by polskie państwo wypłacało pieniądze na dzieci. To może być kolejna reforma, która podzieli koalicję rządzącą.

Projekt ustawy zakładającej zmiany w 800 plus jest już gotowy. Opracował go MSWiA. Premier Donald Tusk już dawno zapowiedział, że propozycja będzie szybko rozpatrywana.
Projekt ustawy zakładającej zmiany w 800 plus jest już gotowy. Opracował go MSWiA. Premier Donald Tusk już dawno zapowiedział, że propozycja będzie szybko rozpatrywana. Foto: Damian Burzykowski / newspix.pl
O tym, że należy wprowadzić zmiany w 800 plus na dzieci z Ukrainy na początku stycznia mówił kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jak tłumaczył, migracja ma się Polsce opłacać gospodarczo, dlatego 800 plus powinno być wypłacane tylko, jeśli beneficjenci programu będą tu “pracować, mieszkać i płacić podatki”. Dziś jedyny warunek, jaki muszą spełnić cudzoziemcy w 800 plus jest taki, że razem z dzieckiem muszą przebywać legalnie na terenie Polski. Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli projekt się pojawi, rząd sprawnie będzie nad nim pracował.

W MSWiA od kilku tygodni trwają prace nad zmianą przepisów. Konkretnie chodzi o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Okazuje się, ze projekt jest już gotowy. Wkrótce upublicznione zostaną jego założenia. – Projekt ustawy dotyczący m.in. zmian w wypłacie 800 plus dla cudzoziemców oczekuje na wpis do rządowego wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – tak na pytania “Faktu” odpowiedziało biuro prasowe resortu spraw wewnętrznych. Poznaliśmy najważniejsze założenia

Proponowane rozwiązania, zawierają powiązanie prawa do świadczeń z aktywnością na rynku pracy oraz realizacją obowiązku szkolnego przez dzieci. Dodatkowo nowe regulacje umożliwiają Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych szerszy dostęp do systemu komendanta głównego Straży Granicznej, co pozwoli na lepsze monitorowanie spełnienia, istniejącej już w przepisach, przesłanki zamieszkiwania na terytorium RP – wynika z informacji, jakie uzyskał “Fakt” w MSWiA.

Planowane zmiany w resorcie Tomasza Siemoniaka już teraz budzą kontrowersje w rządzie. Z resortu rodziny płyną już sygnały, że w tym zakresie zmiany nie są wcale potrzebne. – Obecnie już funkcjonują przepisy, które przewidują w przypadku obywateli Ukrainy ze statusem UKR (to urzędowe poświadczenie posiadania uprawnienia do pobytu na terytorium RP oraz uprawnień do świadczeń — red.) obwiązek zamieszkiwania w Polsce z dzieckiem przez cały okres pobierania świadczenia (pobyt poza granicami RP dłuższy niż 30 dni skutkuje utratą statusu UKR i prawa do świadczenia) – wyjaśnia “Faktowi” resort rodziny. I jak podkreśla ministerstwo, od 1 czerwca 2025 r. prawo do świadczenia dla uchodźców wojennych z Ukrainy ze statusem UKR będzie uzależnione od realizacji w Polsce obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, szkolnego lub nauki przez dziecko.

Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że 800 plus ma służyć wszystkim dzieciom.

MSWiA nie zamierza odpuszczać. – Pomimo powiązania prawa do świadczeń z aktywnością zawodową, ustawa zawiera przepisy zapobiegające ryzyku wystąpienia wykluczenia społecznego cudzoziemców, legalnie przebywających na terytorium Polski – takie zapewnienie dostał “Fakt” z MSWiA.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247