Connect with us

NFL

Teraz już wszystko jasne❗️

Published

on

Rząd Donalda Tuska wprowadza istotne zmiany w systemie podatkowym, których celem jest uproszenie procedur i zwiększenie zaufania obywateli do administracji skarbowej. Nowe przepisy mają szczególne znaczenie dla podatników oskarżonych o naruszenia finansowe. Jak podkreślił premier, ma on nadzieję, że deregulacje w Polsce zainicjują zmiany na poziomie unijnym.

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu premier Donald Tusk entuzjastycznie przystąpił do pracy: “Repolonizacja ruszyła na serio (…). W praktyce zastosowaliśmy to, do czego zobowiązałem podległe nam instytucje” – mówił, sygnalizując, że zmiany w prawie ruszają pełną parą.

Chodzi głównie o uproszczenie systemu dla przedsiębiorców i osób chcących prowadzić własną jednoosobową działalność gospodarczą. Mowa także o budowaniu kapitału rodzimym firm, zwiększając ich szanse w przetargach na zamówienia publiczne.

Będziemy bezwzględnie korzystali z najlepszych wzorów i zbudujemy system rekomendacji i zasad postępowania, które skutecznie będą chronić polskich wykonawców i dostawców – podkreślał Donald Tusk.

Jedną z najważniejszych kwestii podczas obrad rządowych było przedstawienie projektu ustawy deregulacyjnej, dotyczącej zmian w prawie podatkowym.

Mówiliśmy głośno już o potrzebie tej ustawy i mamy ją wreszcie i to jest ta ustawa, która zakłada takie domniemanie niewinności podatnika – zaczął swój komentarz Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów wyjaśnił, że do tej pory obowiązywała zasada, według której podatnik spierający się z urzędem skarbowym musiał udowodnić winę urzędników. Jeśli nie udało mu się jej dowieść, wówczas to on ponosił wszelkie kary z tytułu choćby utrudniania pracy administracyjnej. Teraz ma być zupełnie inaczej – to administracja skarbowa będzie musiała dopełnić obowiązku weryfikacji skargi.

Znaczy, podatnik nie będzie karał urzędu skarbowego, ale to urząd skarbowy, jeśli będzie różnica opinii co do faktów, będzie musiał udowodnić winę podatnika, zanim jakakolwiek kara na podatnika spadnie – dodawał premier.

Jak przypomina Interia Biznes, za pomysł wprowadzenia domniemania niewinności odpowiadał zespół ds. deregulacji pod przewodnictwem prezesa InPostu Rafała Brzoski

Ważna jest też praktyka” – apelował Donald Tusk. Premier zwrócił uwagę na konieczność wyjścia państwa naprzeciw trudnościom obywateli. Ustawa nie może być kolejnym dokumentem teoretycznie obowiązującym, a martwym faktycznie. Krajowa Administracja Skarbowa, a z nią tysiące urzędniczek i urzędników, musi zmienić podejście do podatnika i działać zawsze na jego korzyść.

Jako że wraz z końcem czerwca minie okres rotacyjnej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, premier ma zamiar poruszyć potrzebę deregulacji podczas “przekazywania pałeczki” w ręce duńskiego rządu. Liczy, że w ten sposób utoruje się droga do zmian w całym sojuszu, a maj “przejdzie do historii”.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247