NFL
Śmierć Barbary Skrzypek. Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał wyjaśnienia

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich widnieje stanowisko śledczych z Prokuratury Krajowej w sprawie Barbary Skrzypek — bilskiej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego, która zmarła 15 marca. RPO zwrócił się o wyjaśnienia do śledczych.
Barbara Skrzypek.5
Zobacz zdjęcia
Barbara Skrzypek. Foto: Materiały redakcyjne
Trzy dni przed śmiercią — 12 marca — Barbara Skrzypek była przesłuchiwana w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Kobieta zmarła na skutek rozległego zawału serca.
Politycy PiS wiążą śmierć Barbary Skrzypek z jej przesłuchaniem i zdenerwowaniem oraz niedopuszczeniem do przesłuchania jej pełnomocnika. Prokurator Ewa Wrzosek, która prowadziła przesłuchanie Skrzypek i odmówiła obecności jej pełnomocnika, uzasadniała decyzję m.in. tym, że w postępowaniu przygotowawczym prokurator może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby niebędącej stroną. Barbara Skrzypek nie była stroną, tylko świadkiem.
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga podjęła czynności w śledztwie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Barbary Skrzypek. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Krajowej.
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek zwrócił się do szefa Prokuratury Krajowej Dariusza Korneluka “o udzielenie szczegółowych informacji na temat przebiegu tego przesłuchania”
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich wymaga wyjaśnienia to, czy podczas przesłuchania zachowane były standardy wynikające z obowiązujących przepisów i zasad ochrony praw świadka. W szczególności chodzi o zastosowanie przepisów kodeksu postępowania karnego umożliwiających odmowę dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika i wyjaśnienie przyczyn, dla których uznano, że ochrona interesów świadka nie wymagała dopuszczenia pełnomocnika Barbary Skrzypek do udziału w tym przesłuchaniu” — przekazał RPO.
W związku z prowadzonym postępowaniem (…) przesłuchano w charakterze świadka Barbarę Skrzypek. Świadek na powyższą czynność stawiła się wraz z adw. Krzysztofem Gotkowiczem, który powołując się na treść art. 87 § 1 k.p.k., wniósł o dopuszczenie go do udziału w czynności procesowej” — czytamy w odpowiedzi Dariusza Korneluka.
“Prokurator referent, po rozpoznaniu wniosku stawającego pełnomocnika, zgłoszonego do protokołu czynności procesowej przesłuchania Barbary Skrzypek w charakterze świadka, zarządzeniem odnotowanym w treści przedmiotowego protokołu, odmówił dopuszczenia wyżej wymienionego do udziału w postępowaniu w charakterze pełnomocnika osoby niebędącej stroną po uznaniu, iż nie wymaga tego ochrona interesów świadka” — dodał.
Dariusz Korneluk odpisał także RPO, że “uzasadniając swoje stanowisko prokurator wskazał, że okoliczności podniesione przez pełnomocnika świadka adw. Krzysztofa Gotkowicza, nie stanowią tego rodzaju interesów osoby niebędącej stroną, aby uzasadnione było dopuszczenie do udziału w tej czynności jej pełnomocnika prawnego. Ponadto podkreślił, że decyzja procesowa, która zakończy przedmiotowe postępowanie przygotowawcze, w żaden sposób nie będzie prowadzić do merytorycznego rozstrzygnięcia dotyczącego Barbary Skrzypek, w szczególności w zakresie jej odpowiedzialności karnej”.
