Connect with us

NFL

Skrócony tydzień pracy to była kampanijna obietnica Donalda Tuska. Nadchodzą “obiecujące” konkrety

Published

on

Czy polscy pracownicy wkrótce będą mogli liczyć na krótszy tydzień pracy bez zmniejszenia wynagrodzenia? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finalizuje pierwszy etap analiz dotyczących tego rozwiązania. Ich przeprowadzenie było jedną z obietnic wyborczych Donalda Tuska. Szczegóły mają zostać zaprezentowane pod koniec kwietnia, a wnioski budzą nadzieję na znaczące zmiany w polskim rynku pracy

Podczas wywiadu w Polsat News Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu pracy, ogłosiła zakończenie początkowego etapu analiz dotyczących skrócenia tygodnia pracy. Minister zapowiedziała, że najważniejsze wnioski zostaną przedstawione w ostatnim tygodniu kwietnia. — Powiemy wtedy, co dalej — dodała. Prace nad tym tematem są częścią strategii MRPiPS realizowanej od ubiegłego roku.

Według Dziemianowicz-Bąk analizy te są bardzo obiecujące. — Najbardziej podstawowe wnioski to, że jest to rozwiązanie oczekiwane, że musi ono i będzie się ono opierało na zachowaniu poziomu tego samego wynagrodzenia. To znaczy krótszy tydzień pracy — tak, ale przy tym samym wynagrodzeniu — powiedziała Dziemianowicz-Bąk. Dodała, że trzecim wnioskiem jest, że rozwiązania muszą być “szyte na miarę”. “Inne prawdopodobnie dla sektora przemysłowego, inne dla pracowników kreatywnych czy biurowych, bo nie zawsze jedno rozwiązanie pasuje do wszystkich” — zaznaczyła.

W czwartek “DGP” przypomniał, że prace badawczo-koncepcyjne nad skróceniem tygodnia pracy trwały w MRPiPS od ubiegłego roku. Biuro prasowe MRPiPS w odpowiedzi udzielonej “DGP” zaznaczyło, że wnioski z analiz są obiecujące. “Już dziś jednak wiemy, że skrócenie czasu pracy będzie musiało być rozłożone w czasie i stopniowe, a rozwiązania muszą być szyte na miarę konkretnych grup społecznych” — podkreślono.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247