NFL
Ruch prokuratury w głośnej sprawie “plecaków Kempy”. Śledztwo umorzone

Wrocławska Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie kradzieży i zniszczenia tornistrów zebranych przez uczniów sycowskich szkół w ramach akcji humanitarnej “Tornister dla Aleppo”. Patronat nad wydarzeniem sprawowała ówczesna ministra PiS odpowiedzialna za pomoc humanitarną, Beata Kempa.
Akcja zbiorki wyposażonych tornistrów dla dzieci w Syrii została zorganizowana w Sycowie w 2018 r. Kompletowali je uczniowie sycowskich szkół. Według lokalnych mediów nie trafiły one jednak od razu do Syrii, lecz zalegały przez kilka miesięcy w magazynie. Część z nich miała zaginąć. W doniesieniu o prokuratury jest mowa o przywłaszczeniu co najmniej 85 plecaków szkolnych z wyposażeniem o łącznej wartości 17 tys. zł.
Sprawa pierwszy raz trafiła do Prokuratury Rejonowej w Oleśnicy we wrześniu 2019 r. Początkowo odmówiła ona wszczęcia śledztwa, ale tamtejszy sąd w lutym 2021 r. nakazał przeprowadzenie postępowania. Śledczy z Oleśnicy umorzyli śledztwo w czerwcu 2021 r.
Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu po zbadaniu sprawy uznała we wrześniu 2024 r., że oleśniccy prokuratorzy nie wykonali wszystkich czynności wskazanych przez tamtejszy sąd rejonowy i na nowo podjęto to postępowanie.
W poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Karolina Stocka-Mycek poinformowała, że śledztwo w sprawie kradzieży i zniszczenia tornistrów zostało umorzone.
Śledczy zajęli się tą sprawą po zawiadomieniu złożonym przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie. Wskazano w nim m.in., że mogło dojść do kradzieży i zniszczenia części plecaków, które miały zostać przekazane do objętej wojną Syrii, a także do nieprawidłowości przy prowadzeniu tej akcji humanitarnej.
Prok. Stocka-Mycek podkreśliła, że w śledztwie prokuratorzy przesłuchali świadków mających bezpośredni związek z prowadzoną akcją i zgromadzili obszerną dokumentację związaną z prowadzeniem akcji i przekazaniem tornistrów. Nie znaleźli jednak dowodów na popełnienie przestępstwa przez organizatorów zbiórki.
W zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa pojawiło się nazwisko byłej posłanki i ówczesnej europosłanki Solidarnej Polski [dziś PiS] Beaty Kempy. Kempa była też wówczas ministrem w rządzie PiS odpowiedzialnym za kwestie pomocy humanitarnej. Syców to rodzinne miasto Kempy.
