Connect with us

NFL

Prezes SN bez tytułu profesora. Nie dostanie wyróżnienia od Andrzeja Dudy

Published

on

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego dr hab. Małgorzata Manowska nie dostanie od prezydenta Andrzeja Dudy tytułu profesorki. Taką decyzję podjęła Rada Doskonałości Naukowej (RDN). To kolejna nieudana próba Manowskiej, aby otrzymała prestiżowy tytuł naukowy. Pierwsza prezes SN prywatnie jest przyjaciółką Andrzeja Dudy.

Artur Woźniak z RDN przekazał, że na posiedzeniu prezydium Rady Doskonałości Naukowej 31 marca ponownie rozpatrzono wniosek dr hab. Małgorzaty Manowskiej, czy przedstawić ją do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne

Prezydium Rady Doskonałości Naukowej ponownie zapoznało się i przeanalizowało całość akt sprawy (..) W wyniku tajnego głosowania zdecydowało rozstrzygnąć sprawę negatywnie, to jest odmówić wystąpienia z wnioskiem do prezydenta o nadanie tytułu profesora — powiedział PAP przedstawiciel RDN.

Dodał: — W tajnym głosowaniu sześć głosów oddano za wystąpieniem do prezydenta o nadanie tytułu profesora Małgorzacie Manowskiej, sześć głosów przeciw takiemu wystąpieniu oraz dwa głosy wstrzymujące się.

Wyjaśnił, że głosowanie i rozstrzygnięcia prezydium RDN zapadają bezwzględną większością głosów. Głosów za nadaniem profesury musi być więc więcej niż łącznie głosów przeciw i wstrzymujących się. Taki wynik głosowania sprawił, że kandydatce wydano negatywną decyzję w tej sprawie.

Woźniak dodał, że prezydium ponownie zajmowało się sprawą Manowskiej, bo “na posiedzeniu, które było się w dniu 27 stycznia, prezydium Rady Doskonałości Naukowej nie wydało decyzji”.

— Nie zapadło rozstrzygnięcie w tej sprawie, a wynika to z rozkładu głosów, gdzie przy pierwszym podejściu do wydania rozstrzygnięcia wynik tajnego głosowania wynosił siedem głosów za wystąpieniem do prezydenta o nadanie tytułu profesora, sześć głosów przeciw oraz jeden głos wstrzymujący się. Oznacza to, że prezydium Rady Doskonałości Naukowej nie uzyskało żadnej przewagi głosów ani w stronę wystąpienia do prezydenta o nadanie tytułu profesora, ani w stronę przeciwną, czyli wobec niewystępowania do prezydenta o nadanie tytułu. W związku z tym, że takie rozstrzygnięcie nie zapadło, prezydium musiało podjąć kolejną próbę rozstrzygnięcia. I ta właśnie zapadła na wczorajszym posiedzeniu — doprecyzował.

W głosowaniu biorą udział członkowie prezydium, w skład którego wchodzi 14 osób: przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego, sekretarz oraz 10 przewodniczących poszczególnych zespołów Rady Doskonalenia Naukowej. Osoba ubiegająca się o nadanie tytułu profesora, której RDN odmówi profesury, może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Kandydat może też wnieść bezpośrednią skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

28 marca “Gazeta Wyborcza” i OKO Press opisały kulisy procedowania awansu naukowego pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Jak relacjonowano, w tajnym głosowaniu 27 stycznia w prezydium RDN siedem osób było za wystąpieniem do prezydenta o nadanie tytułu profesora, sześć przeciw oraz jedna osoba wstrzymała się od głosu.

“Zespół radców prawnych, przygotowując projekt decyzji Prezydium RDN ws. Manowskiej, »powziął daleko idące wątpliwości«, czy wynik styczniowego głosowania może być interpretowany jako automatyczna odmowa wystąpienia do prezydenta z wnioskiem o nadanie tytułu. Przywołują w tej sprawie dwa rozstrzygnięcia sądów, z których żadne nie dotyczy procedury związanej z nadaniem tytułu profesorskiego” — wskazywała “GW”.

Głosowanie RDN ws. profesury Manowskiej powtórzono więc 31 marca br. Rada zdecydowała, że nie wystąpi z wnioskiem do prezydenta.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247