NFL
Pilny komunikat Watykanu

Watykan, zgodnie z precyzyjnymi wytycznymi Konstytucji Apostolskiej “Universi Dominici Gregis” z 1996 roku, stał się areną ściśle tajnego konklawe. Już na początku maja wszyscy zaangażowani w to kluczowe wydarzenie, od kardynałów elektorów po personel pomocniczy, złożyli uroczystą przysięgę dochowania absolutnej tajemnicy. Ten nakaz milczenia obejmował każdego, kto w jakikolwiek sposób stykał się z zamkniętym procesem wyboru nowego papieża.
Od momentu zaprzysiężenia Stolica Apostolska pogrążyła się w atmosferze wyczekiwania, a świat wstrzymał oddech, wypatrując decydującego znaku – białego dymu nad Kaplicą Sykstyńską. Jakiekolwiek próby naruszenia tej świętej tajemnicy i ujawnienia kulis konklawe były surowo zabronione, a za ich złamanie groziły poważne konsekwencje, zarówno w sferze duchowej, jak i prawnej, zgodnie z kanonami Kościoła.
Wczorajszy dzień przyniósł Kościołowi Katolickiemu nowego przywódcę. Kardynał Robert Prevost został wybrany następcą Franciszka, przyjmując imię Leon XIV. Ta decyzja stanowi zwieńczenie jego wieloletniej służby i głębokiego zaangażowania w życie religijne, które kształtowało się od najmłodszych lat w jego rodzinnym Chicago.
Życie nowego papieża od wczesnego dzieciństwa było naznaczone wiarą, a jego dorastanie w znajdującym się niedaleko Chicago Doltonie, w katolickiej rodzinie Prevostów, stanowiło solidny fundament przyszłej drogi kapłańskiej. Po przyjęciu święceń i zdobyciu doktoratu z prawa kanonicznego, kardynał Leon XIV przez wiele lat pełnił misję w Peru, gdzie pracował jako proboszcz i wykładowca. Jego doświadczenie obejmuje również przewodnictwo Zakonowi Świętego Augustyna oraz posługę biskupa diecezji Chicago, a ostatnio funkcję prefekta Dykasterii ds. Biskupów.
W najbliższą niedzielę, 18 maja, o godzinie dziesiątej rano, Plac Świętego Piotra stanie się areną historycznego wydarzenia. Prefektura Domu Papieskiego oficjalnie poinformowała, że tego dnia rozpocznie się uroczysta msza święta inaugurująca pontyfikat papieża Leona XIV. Dla wielu Polaków ta konkretna data ma wyjątkowe znaczenie, gdyż 18 maja to dzień urodzin świętego Jana Pawła II, co nadaje temu wydarzeniu dodatkowy, symboliczny wymiar.
Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami Watykanu, niedzielne uroczystości będą miały swoją kontynuację. W południe papież Leon XIV po raz pierwszy jako głowa Kościoła katolickiego odmówi modlitwę Regina Coeli z balkonu bazyliki Świętego Piotra. Następnie, w poniedziałek, 12 maja, zaplanowano jego spotkanie z przedstawicielami mediów, którzy relacjonowali zarówno ostatnie chwile pontyfikatu papieża Franciszka, jak i przebieg konklawe w Auli Pawła VI.
