Connect with us

NFL

Papież Franciszek nigdy jednoznacznie nie wypowiedział się o wojnie. Tak wspomina go Putin

Published

on

Kreml wydał komunikat po śmierci papieża Franciszka. Władimir Putin wskazał w depeszy do Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego Kevina Farrella, że Ojciec Święty “cieszył się ogromnym międzynarodowym autorytetem jako wierny sługa nauki chrześcijańskiej, mądry przywódca religijny i państwowy, konsekwentny obrońca najwyższych wartości humanizmu i sprawiedliwości”. Jorge Mario Bergoglio był wielokrotnie krytykowany przez komentatorów za stosunek do wojny w Ukrainie, który do końca pozostał niejednoznaczny

Rosyjski przywódca zaznaczył, że przez wszystkie lata swojego pontyfikatu papież Franciszek “aktywnie wspierał rozwój dialogu między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem rzymskokatolickim, jak również konstruktywną współpracę między Rosją a Stolicą Apostolską”.

“Miałem wielokrotnie okazję rozmawiać z tym wybitnym człowiekiem i na zawsze zachowam o nim najcieplejsze wspomnienia. W tej smutnej chwili chciałbym przekazać Panu oraz całemu katolickiemu duchowieństwu słowa współczucia i wsparcia”

czytamy w depeszy od Władimira Putina.

Stosunek papieża Franciszka do napaści Rosji na Ukrainę pozostał niejednoznaczny. Mimo wsparcia humanitarnego i apeli o zakończenie wojny długo nie nazywał otwarcie agresora i był przeciwny wysyłaniu broni. Swoją podróż do Kijowa uzależnił od wizyty w Moskwie.

Papież Franciszek od inwazji Rosji na Ukrainę, a więc od 24 lutego 2022 r. starał się doprowadzić do negocjacji pokojowych. Już 25 lutego, poza protokołem złożył wizytę w ambasadzie Rosji przy Stolicy Apostolskiej, gdzie wyraził zaniepokojenie wojną. Zaapelował wówczas o otoczenie troską dzieci, chorych i wszystkich cierpiących. Wieczorem tego samego dnia papież zadzwonił do zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka. Z kolei w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Franciszek wyraził “głęboki ból z powodu tragicznych wydarzeń rozgrywających się na Ukrainie”.

Papież wielokrotnie publicznie potępiał wojnę, nazywając ją “barbarzyństwem”, którego największymi ofiarami są zwykli ludzie, zwłaszcza kobiety, dzieci, osoby starsze i chore. — Powtarzam: niech zamilknie broń! Bóg jest z budowniczymi pokoju, nie z tym, kto używa przemocy – oświadczył 27 lutego 2022 r.

Wołanie o pokój powracało w papieskich przemówieniach w kolejnych miesiącach. Często podkreślał, że “wojna jest porażką ludzkości”. Apelował także do wspólnoty międzynarodowej, “aby zaangażowała się w położenie kresu tej odrażającej wojnie”.

Podnoszenie wydatków na zbrojenia do 2 procent PKB nazywał “szaleństwem”. — Prawdziwą odpowiedzią nie jest — więcej broni, następne sankcje i sojusze polityczno-militarne, ale inny sposób zarządzania światem; nie przez pokazywanie zębów” – powiedział papież 24 marca 2022 r. podczas audiencji.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247