NFL
Nowy sondaż w sprawie Karola Nawrockiego. Polacy nie wierzą w jego wyjaśnienia

49,7 proc. respondentów nie wierzy w wyjaśnienia kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego dotyczące sposobu, w jaki wszedł w posiadanie kawalerki w Gdańsku. Wierzy mu 26,6 proc. ankietowanych — wynika z badania United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.
Respondentów zapytano o to, “czy Pana/Pani zdaniem wyjaśnienia Karola Nawrockiego dotyczące tego, jak wszedł w posiadanie mieszkania Jerzego Ż. w Gdańsku są wiarygodne?”.
Czytaj też: To może rozwścieczyć Putina. UE podjęła decyzję w sprawie zamrożonych aktywów Rosji
W wyjaśnienia Nawrockiego wierzy 26,6 proc. respondentów, nie wierzy w nie 49,7 proc. badanych, 7,5 proc. nie słyszało o tej sprawie, a 16,2 proc. nie ma zdania na ten temat.
Wśród wyborców koalicji rządzącej (Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy) łącznie 93 proc. respondentów nie wierzy w tłumaczenie Nawrockiego. 1 proc. badanych z tej grupy odpowiedziało, że wierzy Nawrockiemu. 5 proc. nie ma zdania, a 1 proc. przyznał, że w ogóle nie słyszał o sprawie.
Wśród wyborców opozycji, czyli na potrzeby badania połączonych grup sympatyków Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, 61 proc. badanych uważa, że tłumaczenie Nawrockiego jest wiarygodne.
Czytaj też: Problemy Nawrockiego wzmacniają Trzaskowskiego? Jest najnowszy sondaż prezydencki
Przeciwnego zdania jest 15 proc. elektoratu opozycji, 9 proc. respondentów w tej grupie nie słyszało o tej sprawie, a 15 proc. odpowiedziało, że nie ma zdania.
W przypadku wyborców, którzy nie identyfikują się z żadnym z dominujących obozów politycznych, nikt nie zadeklarował wiary w tłumaczenia Nawrockiego, a 39 proc. badanych wyraziło brak zaufania wobec Nawrockiego.
Badanie zrealizowało United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Sondaż przeprowadzono w dniach 7–8 maja 2025 roku metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) oraz CAWI (ankiety internetowe) na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków. Wyniki zostały dobrane z zachowaniem proporcji demograficznych, takich jak płeć, wiek, miejsce zamieszkania oraz preferencje polityczne
