NFL
Nowe przepisy mogą zrewolucjonizować proces rozwodowy w Polsce. Czy rozwód w urzędzie rzeczywiście przyspieszy rozstania? Dowiedz się więcej.

Szukaj w serwisie…
Szukaj
Fakt Pieniądze Do urzędu wejdziesz jako mąż lub żona, wyjdziesz jako rozwodnik. Tyle zapłacisz
Rozwód dostaniesz w urzędzie. Tyle ma kosztować szybkie rozstanie
Justyna Węcek
Justyna Węcek
Szefowa działu Pieniądze Fakt
Data utworzenia: 13 maja 2025, 12:34.
Udostępnij
W rządzie trwają prace nad przepisami, które mają umożliwić branie rozwodu w urzędzie zamiast w sądzie. Dzięki temu będzie można szybciej zakończyć małżeństwo. Kto jednak liczył, że będzie taniej, może być rozczarowany. Opłaty mają być takie same, jak w przypadku tradycyjnych rozwodów, których udzielają sądy okręgowe.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jego resort przygotował projekt ustawy, który umożliwi zakończenie małżeństwa przed urzędnikiem.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jego resort przygotował projekt ustawy, który umożliwi zakończenie małżeństwa przed urzędnikiem. Foto: 123rf; Damian Burzykowski/Newspix.pl / Fakt.pl
Zmiany w procedurze rozwodowej to rezultat pracy zespołu ds. deregulacji Rafała Brzoski. Umożliwienie rozwiązania związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego było jedną ze zgłoszonych propozycji. Zostały zaakceptowane przez rząd i teraz w resorcie sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy.
Takie “rozwody urzędowe” mają odciążyć sądy. Dzięki temu pary będą mogły szybciej się rozstawać, ale czy taniej? Nie. “Wysokość opłaty skarbowej za całość postępowania została ustalona w tej samej kwocie, co opłata od pozwu o rozwód lub separację, czyli na poziomie 600 zł” – czytamy w projekcie ustawy przedstawionym przez resort sprawiedliwości.
Opłata skarbowa zostanie podzielona na dwie części. W związku ze składaniem przez małżonków pisemnych zapewnień zapłacą 300 zł i tyle samo za złożenie oświadczeń o woli rozwiązania małżeństwa.Trzeba jednak podkreślić, że w przypadku, kiedy rozwód sądowy jest bez orzekania o winie, wtedy połowa opłaty jest zwracana małżonkom. Tu projekt takiej możliwości nie przewiduje
Jak informuje “Rzeczpospolita”, urzędy stanu cywilnego będą apelować do rządu o podniesienie opłat. Jak wyjaśnia Karol Lipiński, prezes Stowarzyszenia Urzędów Stanu Cywilnego, w dużych miastach, gdzie wniosków o “rozwód urzędowy” może wpływać najwięcej, trzeba będzie zatrudnić dodatkowych pracowników. Z rządowych szacunków wynika, że w 2023 r. udzielono 24,3 tys. rozwodów małżeństwom, które nie miały dzieci.
W zależności od tempa prac nad przepisami, USC będą mogły ruszyć z udzielaniem rozwodów najwcześniej od 2026 r. Nie wszystkie małżeństwa jednak modą mogły z tego rozwiązania skorzystać. Rozwód w urzędzie otrzymają osoby:
wobec których nie toczy się już sprawa rozwodowa w sądzie,
• które nie mają wspólnych małoletnich dzieci,
• mają co najmniej roczny staż w związku małżeńskim,
• które oświadczą zupełny i trwały rozkład pożycia,
• zgodnie przyznają, że chcą rozwiązania związku małżeńskiego,
• jeśli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi lub oboje nie posiadają wspólnego obywatelstwa, a mieszkają w Polsce.
Co ważne, nie będzie rejonizacji. Takiego rozwodu urzędowego będzie mógł udzielić dowolny USC w Polsce lub w razie pobytu za granicą – konsulat.
