NFL
Nawrocki “nie ma zdania” w kluczowej kwestii. “Tego nie da się obronić”

Szukaj w serwisie…
Szukaj
Fakt Polityka Nawrocki odpowiedział na kluczowe pytanie. “Nie mam zdania”
Nawrocki “nie ma zdania” w kluczowej kwestii. “Tego nie da się obronić”
Aleksandra Niemasz
Aleksandra Niemasz
Dziennikarka działu Polityka Fakt
Data utworzenia: 25 kwietnia 2025, 10:08.
Udostępnij
Komitet Karola Nawrockiego przesłał swoje deklaracje do Latarnika Wyborczego w sprawie priorytetowych kwestii dla polskiej polityki. Kontrowersje wzbudziła odpowiedź, jakiej kandydat PiS udzielił na pytanie o utworzenie wspólnego kontyngentu wojskowego krajów europejskich. Jak się okazało, w tym temacie Karol Nawrocki nie ma zdania.
Karol Nawrocki przesłał swoje odpowiedzi do Latarnika Wyborczego. Jedna z nich wywołała kontrowersje.
Karol Nawrocki przesłał swoje odpowiedzi do Latarnika Wyborczego. Jedna z nich wywołała kontrowersje. Foto: Damian Burzykowski / newspix.pl
Ruszył Latarnik wyborczy, który umożliwia każdemu porównanie swoich poglądów z poglądami kandydatów na prezydenta, którzy również przesłali swoje odpowiedzi na pytania. Dotyczą one m.in. migracji, składki zdrowotnej, polityki zagranicznej czy właśnie potencjalnej europejskiej armii.
Prezydent powinien wspierać powstanie wspólnej europejskiej armii” — tak brzmi jedno z pytań w teście Latarnika Wyborczego. Kandydaci na prezydenta mogli odpowiedzieć, że zgadzają się z tym stwierdzeniem, nie zgadzają się lub nie mają w tej kwestii zdania. Karol
Nawrocki wybrał tę ostatnią odpowiedź.
Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej, krytycznie odniósł się do deklaracji kandydata PiS. “Tego nie da się obronić. Nawrocki po prostu nie uważa nic” — napisał na portalu X, przywołując kultowe już słowa o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry.
Jednocześnie Karol Nawrocki w uzasadnieniu właściwie wyraził sprzeciw wobec takiego rozwiązania, o którym dużo się mówi w kontekście zjednoczenia Unii Europejskiej, wsparciu Ukrainy i obrony przed Rosją.
Polska przede wszystkim powinna mieć silną armię i opierać się na NATO. Obecnie powstanie europejskiej armii jest niemożliwe ze względu na fatalny stan wojsk wielu państw członkowskich UE i niskie wydatki tych państw na obronność. Polska powinna mieć wyłączny wpływ na decyzję o zarządzaniu polską armią i wydatkach na obronność. Celem UE powinna być rozbudowa przemysłu zbrojeniowego
— czytamy.
Ciekawa jest również odpowiedź kandydata PiS na pytanie o szczepienia. Choć w lutym stwierdził, że jest przeciwny obowiązkowym szczepieniom u dzieci z wyjątkiem szczepienia na polio — co spotkało się zresztą z ostrą krytyką — teraz zmienił zdanie. Nawrocki zaznaczył, że szczepienia dla dzieci powinny być obowiązkowe.
“Szczepienia z kalendarza szczepień dla dzieci powinny pozostać obowiązkowe w zakresie, w jakim są dzisiaj obowiązkowe. Dobrowolne powinny być szczepienia dla dorosłych i te, których działania ma charakter indywidualny” — doprecyzował w komentarzu.
