NFL
Najstarszy astronauta USA wrócił na Ziemię. Data jest szczególna

W dniu swojego okrągłego jubileuszu 70-letni Donald Pettit, najstarszy czynny astronauta amerykański, zakończył swoją kosmiczną misję lądowaniem na stepach Kazachstanu. To był powrót godny uwagi – w towarzystwie dwóch rosyjskich kosmonautów, Aleksieja Owczynina i Iwana Wagnera, Pettit zakończył swoją czwartą podróż poza granice naszej planety.
Don Pettit jest przenoszony do namiotu medycznego krótko po lądowaniu w kapsule kosmicznej Sojuz MS-26.7
Zobacz zdjęcia
Don Pettit jest przenoszony do namiotu medycznego krótko po lądowaniu w kapsule kosmicznej Sojuz MS-26. Foto: NASA/Bill Ingalls / Reuters
Podczas swojej misji, która trwała 220 dni, załoga na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dokonała imponującej liczby 3520 okrążeń wokół Ziemi. To kolejny kamień milowy w karierze Pettita, który w sumie spędził w kosmosie 590 dni.
Jednakże, mimo tych imponujących osiągnięć, Pettit nie pobił rekordu najstarszego astronauty w kosmosie – tytuł ten nadal należy do legendarnego Johna Glenna, który w 1998 r. poleciał w kosmos mając 77 lat. Zmarł w 2016 r.
Obecnie najstarszym czynnym astronautą, jest właśnie Petit. Po heroicznej podróży wraz z rosyjskimi kolegami Don Pettit będzie musiał przejść okres adaptacji do warunków ziemskiej grawitacji. Następnie amerykański astronauta uda się do centrum NASA w Houston, a jego rosyjscy towarzysze powrócą do centrum szkoleniowego kosmonautów w Zwiozdnyj Gorodok.
Niedawno, inni astronauci NASA, Butch Wilmore i Suni Williams, doświadczyli opóźnienia w powrocie na Ziemię. Ich misja na ISS została wydłużona z planowanych 8 dni do ponad dziewięciu miesięcy z powodu problemów technicznych związanych z układem napędowym statku Starliner firmy Boeing. Wśród wyzwań, z jakimi przyszło się zmierzyć ekipie, były wyciek helu i awarie silników.
W obliczu takich wyzwań powrót Pettita i jego załogi na Ziemię przypomina nam o niezwykłej odporności i umiejętnościach ludzi, którzy przekraczają granice ludzkiego doświadczenia, by poszerzać naszą wiedzę o kosmosie.
