NFL
Musisz wiedzieć, zanim zagłosujesz‼️

Już w niedzielę 18 maja ruszymy do urn, by zagłosować na nowego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Najwyższego urzędnika państwowego czuwającego nad Siłami Zbrojnymi i konstytucją, będzie wybierać 29 mln obywateli zarejestrowanych w 32 tys. obwodowych komisjach wyborczych w kraju i 511 za granicą.
Niedzielne wybory będą wyjątkowe pod względem ilości kandydatów. Do 24 marca 2025 r. wpłynęło aż 53 zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła dziewięć z nich, lecz ostatecznie i tak aż 13 kandydatów uzbierało wymaganą ilość 100 tys. podpisów popierających kandydaturę komitetu. Kim są ci kandydaci? Jakie mają poglądy? Jak widzą swoją rolę jako głowy państwa? Co chcą zrobić dla Polski i Polaków? O tym poniżej.
wiek: 51 lat
wykształcenie: wyższe ekonomiczne (doktoryzowany)
partia: bezpartyjny (popierany przez “społeczny Interes”)
hasło kampanii: “Zdrowy rozsądek na chore czasy”.
Doktor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Do niedawna ekspert w instytucjach powoływanych przez rządy PO-PSL i PiS. Programował dysponowanie funduszy unijnych w ministerstwie rozwoju, oceniał projekty w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Od dwóch lat intensywnie udziela się w mediach, poruszając zagadnienia z zakresu energetyki i obronności.
Program wyborczy zawarł w 21 postulatach. Jest za pełnym dostępem dla broni dla wszystkich Polaków. Chce zmienić hymn z Mazurka Dąbrowskiego na Rotę. Chce wybudować lotniskowiec i sześć łodzi podwodnych o napędzie atomowym, a także zlikwidować większość ministerstw. Jest eurosceptykiem. W rozmowie z prokremlowskim tzw. geopolitykiem Leszkiem Sykulskim stwierdził, iż wojna na Ukrainie nie jest realną wojną i że jest większe prawdopodobieństwo, że ataku na Polskę przeprowadzi Kijów, a nie Moskwa.
Magdalena Biejat
wiek: 43 lata
wykształcenie: wyższe socjologiczne (magister)
partia: bezpartyjna (popierana przez Nową Lewicę, PPS, UP)
hasło kampanii: “Łączy nas więcej”.
Przed wejściem do polityki tłumaczyła literaturę hiszpańskojęzyczną i pracowała przy wolontariatach oraz w instytucjach pozarządowych. Jako polityczka od 2015 do 2024 r. związana z Partią Razem. W 2019 r. została posłanką, a w 2023 r. senatorką (w okręgu zagłosowało na nią 72 proc. wyborców). Kandydatka Nowej Lewicy swój program określa za pomocą siedmiu filarów, którymi są dobrobyt, rozwój, bezpieczeństwo, współpraca, wolność, równość i praworządność. Biejat jako kandydatka będzie walczyła o projekty dążące do wyrównania luki płacowej kobiet i mężczyzn, wyprowadzenia religii ze szkół oraz inwestowanie w zieloną, oraz atomową energię. W odpowiedzi na rosnące ceny nieruchomości Biejat postuluje wprowadzenie podatku katastralnego oraz ograniczenie marż kredytów hipotecznych. Podkreśla, że “mieszkania po prostu muszą być tańsze”.
