NFL
Link w komentarzu!

Papież Franciszek odszedł, ale pozostawił po sobie poruszające świadectwo. W trumnie znalazł się dokument Rogito – list, który dziś może przeczytać cały świat. Zawiera wzruszające słowa o jego skromnym życiu, odwadze i bezgranicznej miłości do ludzi. Poznaj pełną treść tego niezwykłego przesłania.
21 kwietnia 2025 roku świat obiegła poruszająca wiadomość – w Watykanie zmarł papież Franciszek. Ojciec Święty, który przez lata pontyfikatu inspirował miliony ludzi swoją skromnością i odwagą, odszedł w wieku 88 lat. W czasie uroczystości pogrzebowych odczytano dokument Rogito – wzruszające świadectwo jego życia i służby Kościołowi. Wraz z uroczystością zamknięcia trumny Franciszka odczytano treść rogito, aktu wkładanego do trumny.
W piątek w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbyła się uroczysta ceremonia zamknięcia trumny Papieża Franciszka. Nad jej przebiegiem czuwał kardynał kamerling Kevin Joseph Farrell, a wśród obecnych byli arcybiskup Diego Ravelli oraz członkowie rodziny papieża.
Podczas ceremonii odczytano Rogito, dokument streszczający życie i pontyfikat Franciszka, który później umieszczono w trumnie. W dokumencie znalazły się słowa:
Wędrując z nami jako pielgrzym nadziei, przewodnik i towarzysz drogi ku ostatecznemu celowi, do którego wszyscy jesteśmy powołani — Niebu, 21 kwietnia Roku Świętego 2025, o godzinie 7:35 rano, gdy światło Paschy oświetlało drugi dzień Oktawy, w Poniedziałek Wielkanocny, umiłowany Pasterz Kościoła Franciszek przeszedł z tego świata do Ojca.
W Rogito przypomniano, że Jorge Mario Bergoglio po wyborze na papieża przyjął imię Franciszek, inspirując się świętym z Asyżu. Chciał być blisko ubogich i tych, których świat często pomijał. W dokumencie zaznaczono:
Przyjął imię Franciszek, pragnąc, na wzór świętego z Asyżu, troszczyć się przede wszystkim o najuboższych na świecie
Franciszek zamieszkał w Domu Świętej Marty i samodzielnie przygotowywał sobie posiłki, by nie oddalać się od ludzi. Jego pierwsze słowa z balkonu Bazyliki – “Bracia i siostry, dobry wieczór!” – przeszły do historii jako symbol prostoty i braterstwa.
Pontyfikat Papieża Franciszka naznaczony był odważnymi decyzjami i bezkompromisową walką o prawa najuboższych. Regularnie opuszczał Watykan, by celebrować Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniach i ośrodkach dla potrzebujących. Jak zapisano w Rogito:
Zobacz także
Kapłanom zalecał gotowość do udzielania sakramentu miłosierdzia, odwagę opuszczania zakrystii w poszukiwaniu zagubionej owcy i trzymanie drzwi kościoła otwartych dla tych, którzy pragną spotkać oblicze Boga Ojca
