NFL
Koalicja chętnych” czeka na ruch Rosji. Niejasna sytuacja między Indiami i Pakistanem. Podsumowanie dnia

Premier Donald Tusk wybrał się dziś z wizytą do Kijowa, gdzie uczestniczył w spotkaniu “koalicji chętnych”. Razem z przywódcami Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji zadzwonił do prezydenta Donalda Trumpa i uzgodnili 30-dniowe zawieszenie broni — i to już od poniedziałku. Rosja wciąż jednoznacznie nie odniosła się do propozycji. Tymczasem także dziś amerykański prezydent ogłosił porozumienie na linii Indie-Pakistan, które jednak już po kilku godzinach zostało złamane. Czytaj więcej w podsumowaniu dnia.
W sobotę rano Pakistan oskarżył Indie o ostrzelanie rakietami baz lotniczych, w tym jednej w pobliżu Islamabadu. Armia pakistańska poinformowała, że odpowiedziała operacją wojskową przeciwko Indiom. Niedługo później amerykański prezydent Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że skonfliktowane kraje “zgodziły się na pełne i natychmiastowe zawieszenie działań”. Potwierdzili to szefowie indyjskiego i pakistańskiego MSZ, jednak już kilka godzin później w indyjskim Kaszmirze rozległy się eksplozje, a wiceminister spraw zagranicznych Indii Vikram Misri oświadczył, że Pakistan nie dotrzymał umowy i powinien spodziewać się odpowiedzi
Premier Donald Tusk odbył wizytę do Ukrainy. Razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem spotkali się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w ramach tzw. koalicji chętnych. Przeprowadzili także rozmowę telefoniczną z Donaldem Trumpem. Członkowie koalicji i Ukraina — powołując się na wsparcie przez prezydenta USA — przedstawiły Rosji propozycję wprowadzenia 30-dniowego rozejmu od poniedziałku. Kreml w odpowiedzi zarzucił przedstawicielom Zachodu, że ich wypowiedzi są “sprzeczne” i “konfrontacyjne”. Rosja nie odpowiedziała jednoznacznie, czy przyjmie propozycję
Ostatni kampanijny tydzień
W niedzielę 18 maja odbędą się wybory prezydenckie. Kandydaci wykorzystują ten czas i zjeżdżają Polskę. W Bydgoszczy na wiecu Rafała Trzaskowskiego pojawił się Radosław Sikorski, gdzie odniósł się m.in. do afery mieszkaniowej Karola Nawrockiego. — Jak głównemu rywalowi Rafała będzie szło tak, jak ostatnio, to niewykluczone, że będzie pierwsza tura — mówił. Kandydat PiS również spotkał się z wyborcami w ostatnich godzinach, odwiedzając m.in. Białystok. Według dr. Krzysztofa Grzegorzewskiego, medioznawcy z Uniwersytetu Łódzkiego, afera z drugim mieszkaniem Karola Nawrockiego, osłabienie pozycji Sławomira Mentzena oraz start dyskusji o rzetelności systemu, w którym kandydatem na prezydenta staje się “kompletnie nieznany” proputinowski Maciej Maciak, to najważniejsze skutki trwającego sezonu debat, w tym piątkowej — w TV Republika. Czytaj więcej na ten temat w tekście Onetu.
Incydent w warszawskiej szkole
Poseł PiS Janusz Kowalski i organizator Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz weszli z “interwencją poselską” do jednej z warszawskich szkół — poinformował burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk. Towarzyszyła im ekipa telewizji wPolsce24. Mieli tam wedrzeć się do gabinetu dyrektorki i ją zastraszać. “Powodem do ich interwencji, która w mojej opinii była przekroczeniem kompetencji posła i nadużyciem, było rzekome ściągnięcie godła ze ścian w klasach, gdzie będzie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Nic takiego oczywiście nie miało miejsca” — informuje Pietruczuk.
