NFL
Kluczowa obietnica rządu zostanie zawetowana przez prezydenta? Padły ważne słowa

Donald Tusk zabrał głos na temat ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, która powoduje spór w koalicji rządowej. Jest duże prawdopodobieństwo, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę w obecnym brzmieniu, o co apeluje m.in. lewica. Premier zasugerował, że jeśli będzie weto, to on postara się, aby po wyborach prezydenckich wrócić do tematu.
Nowelizacją ustawy w sprawie składki zdrowotnej zajmuje się Senat. Wcześniej — we wtorek 22 kwietnia senackie komisje opowiedziały się za przyjęciem nowelizacji bez poprawek. To spowoduje, że ustawa nie wróci już do Sejmu, tylko trafi na biurko prezydenta.
O tym, jaką decyzję prawdopodobnie podejmie Andrzej Duda w sprawie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, mówiła portalowi money.pl Małgorzata Paprocka — szefowa kancelarii prezydenta. — Prezydent ma bardzo poważne wątpliwości co do obecnego brzmienia ustawy — zaznaczyła i dodała, że ustawa “w obecnym brzmieniu zachęca wręcz do ucieczki na samozatrudnienie, co oznacza potencjalne obniżenie wpływów do NFZ, ale także do ZUS”.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Do określonego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.). W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.)
Nowelizację ustawy zakładającą obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił na początku kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciw głosowali posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
“Po zablokowaniu ustawy o mowie nienawiści prezydent zamierza zawetować obniżenie składki zdrowotnej, podniesionej do absurdalnego poziomu przez PiS. Jak zaczął, tak kończy. Zostało 105 dni. Wytrzymacie?” — napisał na portalu X premier Donald Tusk.
Szef rządu pytany w Sejmie przez dziennikarzy o te słowa, powiedział, że obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców było jego zobowiązaniem z kampanii wyborczej. — Prezydent zna moją opinię — dodał Tusk i zaznaczył, że jeśli prezydent zawetuje nowelę, to on jako premier postara się, żeby po wyborach prezydenckich wrócić do tematu obniżenia tej składki
