NFL
Kim jest nowy papież z USA? Poznajcie Roberta Prevosta, który zyskał uznanie dzięki swojej pracy duszpasterskiej i reformom w Kościele.

Konklawe już za nami i wszystko jest jasne. Kardynałowie stosunkowo szybko poradzili sobie z wyborem nowej głowy Kościoła Katolickiego. W czwartek, 8 maja, w drugim dniu konklawe nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Nowym papieżem został po raz pierwszy Amerykanin z USA — Robert Prevost.
Kto został nowym papieżem? To Amerykanin Robert Prevost.
Kto został nowym papieżem? To Amerykanin Robert Prevost. Foto: Guglielmo Mangiapane / Reuters
Konklawe zaczęło się w środę, gdy na medialnej giełdzie nazwisk obecnych było kilkanaście kandydatur, wśród których wymieniało się m.in. kardynałów Pietro Parolina, Matteo Zuppiego czy Luisa Antonio Tagle. Spekulacji było wiele, choć najtrafniej podsumował je włoski historyk Alberto Melloni, zauważając, że pewny jest jedynie fakt, iż nowy papież będzie mężczyzną i katolikiem.
Robert Prevost, pochodzący z Chicago kapłan i doktor prawa kanonicznego ma 69 lat i piastował jedne z najważniejszych funkcji watykańskich. Zyskał uznanie dzięki wieloletniej pracy duszpasterskiej na kontynencie południowoamerykańskim, a w ostatnim czasie został wyniesiony do godności kardynała.
Robert Prevost wywodzi się z Zakonu Świętego Augustyna. Odpowiada od 2023 r. za Dykasterię ds. Biskupów, a jednocześnie stoi na czele Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Przez długi czas pełnił posługę w Peru, gdzie był między innymi przełożonym w seminarium zakonnym w Trujillo. W latach 2001–2013 sprawował również urząd przełożonego generalnego całego zgromadzenia augustianów.
Droga do najwyższych godności
Posługę biskupią rozpoczął w 2014 r., a 30 stycznia 2023 r. papież Franciszek ustanowił go prefektem nad Dykasterią ds. Biskupów i szefem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, nadając mu wówczas rangę arcybiskupa. W dalszym etapie, 9 lipca, został przez Ojca Świętego mianowany kardynałem diakonem, a 6 lutego 2025 r. ma przyjąć tytuł kardynała biskupa.
Od października 2023 r. kardynał Prevost należy także do Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego i angażuje się w prace kilku dykasterii, między innymi do spraw Ewangelizacji, Nauki Wiary, Kościołów Wschodnich oraz Duchowieństwa. Jego kompetencje obejmują też Instytuty Życia Konsekrowanego, Stowarzyszenia Życia Apostolskiego, Kulturę i Edukację oraz interpretację tekstów prawnych. Różne kręgi watykańskie wskazywały, że cieszył się poparciem papieża Franciszka i może być osobą kontynuującą obecną linię reform Kościoła.
