NFL
Kardynałowie wydają oświadczenia. Rezygnują z udziału w konklawe. Powód ten sam

Do głosowania podczas wyboru nowego papieża uprawnionych jest 135 kardynałów z 71 krajów. Już wiadomo jednak, że nie wszyscy wezmą w nim udział. Zaczęły pojawiać się oświadczenia duchownych, którzy to ważne wydarzenie opuszczą. Wskazali na powody zdrowotne.
Z udziału w konklawe zrezygnowało dwóch kardynałów.3
Zobacz zdjęcia
Z udziału w konklawe zrezygnowało dwóch kardynałó
Co do zasady głosować w ramach konklawe mogą kardynałowie, którzy nie ukończyli jeszcze 80 lat. Na razie z możliwości tej zrezygnowało dwóch duchownych, którym niewiele już do tej granicy brakuje, bo mają 79 lat. Jako pierwszy oświadczenie wydał bośniacki kardynał Vinko Pulijicu. Teraz dołączył do niego Hiszpan Antonio Canizares Llovera.
Po jego wycofaniu się z głosowania, Hiszpania będzie miała czterech papieskich elektorów. Obaj kardynałowie, którzy powiadomili o swojej nieobecności, jako jej powody podali swój nie najlepszy stan zdrowia.
Sporo emocji wywołuje były włoski kardynał Giovanni Angelo Becciu. 76-latek ogłosił, że chce głosować. Tymczasem papież Franciszek zdymisjonował go w 2020 r. w związku ze skandalem finansowym w Watykanie. Od tego momentu duchowny stracił swoje uprawnienia. Nie jest liczony do 135 uprawnionych do wyboru papieża kardynałów.
Polska jest jednym z 71 państw, które mają swoich reprezentantów w konklawe. Następcę papieża Franciszka wybierać będą to: Grzegorz Ryś — arcybiskup metropolita łódzki, członek Episkopatu Polski, Kazimierz Nycz — arcybiskup senior warszawski, członek Episkopatu Polski, Konrad Krajewski — jałmużnik papieski, Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia oraz Stanisław Ryłko — archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej i jednocześnie członek Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.
