NFL
Jarosław Kaczyński odpowie za incydent? Sąd odwołał rozprawę

W środę przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia miała odbyć się rozprawa z prywatnego aktu oskarżenia Zbigniewa Komosy przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu za naruszenie nietykalności cielesnej. Do rozprawy nie doszło z powodu “usprawiedliwionej nieobecności”.
Powodem odwołania rozprawy z prywatnego aktu oskarżenia Zbigniewa Komosy przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu za naruszenie nietykalności cielesnej jest usprawiedliwiona nieobecność sędziego referenta. Nowy termin — jak dowiedziała się PAP w X Wydziale Karnym sądu — zostanie wyznaczony w późniejszym czasie.
Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, sam Jarosław Kaczyński pojawił się na rozprawie. Tym samym polityk uciął komentarze krytykujące prezesa PiS za nieobecność w tym czasie w Sejmie, na “expose” szefa MSZ Radosława Sikorskiego
Nieobecność dzisiaj rano w Sejmie p. premiera Jarosława Kaczyńskiego była spowodowana zaplanowaną na dzisiaj o g.: 11:00 przez sąd rozprawą, która w ostatniej chwili, bez zawiadomienia p. premiera została odwołana…” — poinformował poseł PiS. “W związku z tym, radziłbym niektórym wykorzystującym każdy powód do ataku na p. premiera poskromić złośliwe komentarze” — dodał.
Postępowanie dotyczy incydentu z 10 września 2024 r., kiedy to – według relacji Komosy – Jarosław Kaczyński dwukrotnie uderzył go w twarz podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Komosa złożył w tej sprawie prywatny akt oskarżenia z art. 217 Kodeksu karnego (naruszenie nietykalności cielesnej).
Sąd wyznaczył rozprawę na 23 kwietnia (środa) po tym, gdy 4 marca nie doszło do pojednania między stronami.
W tej sprawie Komosa i jego adwokat proponowali ugodę Kaczyńskiemu jeszcze w grudniu, podczas procedury uchylania mu immunitetu przez Sejm. W zamian za publiczne przeprosiny za “kłamstwo o zamachu” w Smoleńsku, które miał sformułować prezes PiS, Komosa zadeklarował wycofanie oskarżenia i rezygnację z dalszych działań przy pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej.
Przesłuchanie Ewy Wrzosek w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Prokurator zabrała głos
Propozycja była ważna do czasu głosowania w Sejmie, możliwe były też inne warunki porozumienia. Ostatecznie 6 grudnia Sejm uchylił immunitet Jarosławowi Kaczyńskiemu. Za wnioskiem głosowało 241 posłów z KO, Polski 2050-TD, PSL-TD, Lewicy, Razem i jeden poseł niezrzeszony. Przeciw było 206 posłów PiS, Konfederacji i Wolnych Republikanów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchylenie immunitetu umożliwiło formalne postępowanie sądowe.
