Connect with us

NFL

Gorąco przed posiedzeniem aresztowym ws. Ziobry. “Niech sobie przygotują szczoteczki”

Published

on

Warszawski sąd zajmie się w poniedziałek (31 marca) wnioskiem komisji ds. Pegasusa dotyczącym aresztu dla posła Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Przed rozprawą “Fakt” rozmawiał z posłami — Mariuszkiem Goskiem (PiS) i Witoldem Zembaczyńskim (KO). Padły ostre słowa z obydwu stron.

Dzisiaj posiedzenie sądu w sprawie posła PiS Zbigniewa Ziobry.3
Zobacz zdjęcia
Dzisiaj posiedzenie sądu w sprawie posła PiS Zbigniewa Ziobry.
Posiedzenie w sprawie Ziobry rozpocznie się o godz. 12 w jednej z sal Sądu Okręgowego. — Odbędzie się z udziałem przedstawiciela komisji śledczej, jeśli przyjdzie, oraz pana Ziobry z pełnomocnikiem, jeśli przyjdą. Natomiast posiedzenie będzie bez udziału publiczności, której udział nie jest przewidywany — przekazała rzeczniczka warszawskiego SO sędzia Anna Ptaszek.

Głosem oburzenia przed posiedzeniem dzieli się z “Faktem” Mariusz Gosek. Poseł PiS stwierdza na wstępie, że chciałby, aby wyrok był sprawiedliwy. — Jednak przed tym sądem powinna stanąć komisja, która wystosowała wniosek i doprowadziła do bezprawnego aresztowania posła — słyszymy.

Na skutek wniosku, tej nielegalnej komisji, doprowadzili do bezprawnego aresztowania posła opozycji, a następnie uciekli z sali przed przesłuchaniem. Członkowie tej komisji powinni usłyszeć zarzuty i stanąć przed sądem! — stwierdza Gosek.

Przypomina, że komisja zawnioskowała o areszt dla Ziobry w czerwcu. — Działają w chaosie, totalny brak logiki, dlaczego chcą aresztu dopiero wtedy. Nie mam wątpliwości, że usłyszą kiedyś zarzuty za swoje działania — mówi polityk PiS.

Niech sobie przygotują szczoteczki. W przeciwieństwie do nas będą mieli za co siedzieć!

grzmi Gosek w stronę członków komisji ds. Pegasusa.

Dodaje, że “minister Ziobro jest odważny, spokojny i nie boi się zatrzymania”. — Jesteśmy przygotowani na wszystko — podkreśla.

Do słów polityka PiS krótko odnosi się w “Fakcie” Witold Zembaczyński. — Takie są przepisy, że sąd może zastosować maksymalnie do 30 dni aresztu. I o to właśnie jako komisja zawnioskowaliśmy, wskazując na daty przesłuchania 23, 24 i 25 czerwca. Po to, żeby sąd zdążył z apelacją, bo wykonalność tego, co się wydarzy w poniedziałek, będzie dopiero po uprawomocnieniu się apelacji — wyjaśnia członek komisji ds. Pegasusa.

Dodaje, że “Gosek gada głupoty”. — Pod tyłkiem się pali, bo koledzy siedzą! — stwierdza Zembaczyński.

Komisja Pegausa o sprawie Ziobry
Przypomnijmy. 20 lutego br. Sejm wyraził zgodę na uchylenie byłemu ministrowi sprawiedliwości, posłowi PiS Zbigniewowi Ziobrze immunitetu i zastosowanie wobec niego kary porządkowej do 30 dni aresztu. Chciała tego komisja śledcza ds. Pegasusa, która bezskutecznie próbowała już kilka razy przesłuchać b. szefa MS i b. prokuratora generalnego. Tego samego dnia komisja zdecydowała, że skieruje do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o zastosowanie takiej kary porządkowej wobec Ziobry za niestawiennictwo na jej posiedzeniu.

Komisja śledcza ds. Pegasusa planowała przesłuchać Ziobrę ostatni raz 31 stycznia; była to piąta próba przesłuchania go. Po tym, gdy kilkakrotnie nie stawił się on na posiedzeniu, komisja zwróciła się do sądu o zatrzymanie posła i doprowadzenie go na przesłuchanie. Sejm uchylił mu w tym celu immunitet, a Sąd Okręgowy w Warszawie wyraził na to zgodę. Policja zatrzymała Ziobrę w dniu posiedzenia komisji śledczej po godzinie 10.30, gdy skończył udzielać wywiadu w siedzibie Telewizji Republika. Rozpoczęcie posiedzenia komisji śledczej zaplanowane było na godz. 10.30. Ponieważ do tej godziny Ziobry nie było w sali obrad, komisja śledcza uznała doprowadzenie b. ministra za nieskuteczne i zadecydowała o skierowaniu wniosku o zastosowanie wobec niego kary porządkowej do 30 dni aresztu.

Przepis Kodeksu postępowania karnego, który zastosowała komisja śledcza, stanowi między innymi, że “w razie uporczywego uchylania się od złożenia zeznania (…) można zastosować, niezależnie od kary pieniężnej, aresztowanie na czas nieprzekraczający 30 dni”.

Przepis ten stosuje się odpowiednio w razie uporczywego niestawiennictwa na wezwanie organu prowadzącego postępowanie, jeżeli zarządzenie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia (…) nie jest wystarczające dla zapewnienia stawiennictwa osoby wezwanej

— stanowi ponadto ta regulacja Kpk.

Poseł nie może być pozbawiony wolności bez zgody Sejmu, czyli bez uchylenia mu w danej sprawie immunitetu. Wniosek o uchylenie immunitetu kierowany jest do Sejmu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego. Jeśli immunitet zostanie uchylony, wniosek w sprawie aresztowania posła trafia do sądu, który podejmuje decyzję.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247