NFL
Donald Tusk ogłasza, że Andrzej Duda wkrótce umrze_.

temie politycznym kraju. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej roli, obowiązkom oraz wpływowi, jaki obie te postacie mają na polską scenę polityczną.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Rola i kompetencje
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest głową państwa i pełni funkcję reprezentacyjną, gwarantując ciągłość władzy państwowej. Wybierany jest na pięcioletnią kadencję w wyborach powszechnych i może sprawować urząd maksymalnie przez dwie kolejne kadencje.
Do najważniejszych kompetencji Prezydenta RP należą:
Reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej,
Podpisywanie ustaw i ich ogłaszanie,
Wydawanie rozporządzeń i zarządzeń,
Mianowanie i odwoływanie ambasadorów oraz przyjmowanie listów uwierzytelniających od przedstawicieli dyplomatycznych innych państw,
Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej,
Powoływanie Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów,
Zwoływanie Rady Gabinetowej,
Nadawanie orderów i odznaczeń państwowych,
Prawo łaski.
Prezydent a rząd
Prezydent współpracuje z rządem, choć jego wpływ na bieżącą politykę jest ograniczony. To Rada Ministrów, pod przewodnictwem Premiera, odpowiada za prowadzenie polityki państwa i podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących gospodarki, administracji oraz spraw zagranicznych. Prezydent ma jednak możliwość zawetowania ustaw oraz kierowania ich do Trybunału Konstytucyjnego, co daje mu pewien wpływ na kształtowanie prawa w Polsce.
Premier Rzeczypospolitej Polskiej
Rola i kompetencje
Premier, czyli Prezes Rady Ministrów, jest szefem rządu i stoi na czele administracji rządowej. Jego wybór odbywa się na drodze politycznej: jest wskazywany przez Prezydenta, a następnie musi uzyskać wotum zaufania w Sejmie.
