Connect with us

NFL

Darowizny w zamian za leczenie raka? Rzecznik MSWiA komentuje

Published

on

Chorzy na raka pacjenci szpitala MSWiA w Warszawie musieli wpłacać darowizny na fundację lecznicy, aby móc kontynuować leczenie — alarmowała 7 kwietnia Wirtualna Polska. Do sprawy odniósł się rzecznik resortu spraw wewnętrznych Jacek Dobrzyński. Dodał, że sprawą zajmuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jacek Dobrzyński z MSWiA skomentował doniesienia medialne (zdj. archiwalne).3
Zobacz zdjęcia
Jacek Dobrzyński z MSWiA skomentował doniesienia medialne (zdj. archiwalne). Foto: Adam Burakowski/East News, Aleksander Majdański / newspix.pl
W poniedziałek Rynek Zdrowia i Wirtualna Polska opublikowały wyniki przeprowadzonego przez siebie śledztwa, z którego wynika, że chorzy na raka trzustki, aby otrzymać nowoczesne leczenie w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, musieli wpłacać po kilkadziesiąt tysięcy złotych w ramach darowizn na działającą przy szpitalu fundację. “Takie oczekiwanie formułował wobec nich szef jednej ze szpitalnych klinik i przewodniczący rady naukowej instytutu prof. Marek Durlik” — napisano.

Zwrócono uwagę, że “ci, którzy nie wpłacili, byli najczęściej operowani w klasyczny sposób, dający gorsze efekty terapii. Działo się tak od co najmniej 2022 do 2024 r.

Do sprawy odniósł się rzecznik resortu spraw wewnętrznych Jacek Dobrzyński.

“Natychmiast po uzyskaniu informacji o ewentualnych nieprawidłowościach w ramach działalności fundacji wspierającej Państwowy Instytut Medyczny MSWiA już w miniony czwartek (3 kwietnia) materiał dźwiękowy nagrany w 2023 roku i udostępniony mi przez dziennikarzy został przekazany CBA. Państwowy Instytut Medyczny MSWiA zapewnia, że nigdy nie żąda od nikogo jakichkolwiek opłat za leczenie. Decyzją ministra MSWiA do szpitala zostanie skierowana kontrola” — przekazał w poniedziałek rzecznik MSWiA na platformie X.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje operacje na trzustce klasyczną metodą, natomiast operacja przy wykorzystaniu robota jest droższa. Zgodnie z prawem różnicę pokrywa szpital.

W ocenie, cytowanej w artykule, szefowej MZ Izabeli Leszczyny “nie może być tak, że pacjent korzystający z usług publicznego szpitala, operowany na publicznym sprzęcie przez lekarza opłacanego ze środków publicznych, musi dopłacać do operacji”. Z kolei wiceminister MSWiA Wiesław Szczepański sprawę nazwał “skandaliczną”

Gdy tylko się o niej dowiedziałem od panów redaktorów, przekazałem ją szefowi CBA celem przeanalizowania, czy nie mamy tu do czynienia z zachowaniem o charakterze korupcyjnym. Niezależnie od tego wezwałem już na spotkanie dyrekcję Państwowego Instytutu Medycznego. Każdy szczegół zostanie wyjaśniony — zapewnił wiceminister.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247