NFL
Burza w sieci po decyzji Andrzeja Dudy. “Bogatsi dołożą do wspólnego kotła

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka poinformowała, że prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Wskazała, że ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej oraz jest sprzeczna z zasadami konstytucyjnymi. Weto podzieliło polityków partii tworzących koalicję rządzącą. “NIE dla głodzenia systemu ochrony zdrowia. Bogatsi też muszą dokładać się do wspólnego kotła!” — napisał na portalu X Krzysztof Śmiszek z Lewicy. Z kolei wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska uznała, że “weta można było się spodziewać”. “Powrócimy do tematu jej obniżenia po wyborach prezydenckich” — dodała polityczka.
Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu. Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat spotkała się z prezydentem Dudą, aby przekonać go do weta. Okazało się, że skutecznie.
Ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. W demokratycznym państwie prawnym to kwestia absolutnie niedopuszczalna — przekonywała szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka. — To w demokratycznym państwie prawnym absolutnie kwestia niedopuszczalna. Nie można wprowadzać tak istotnych zmian, skutkujących tak poważnymi skutkami finansowymi, dla każdego obywatela, dla każdego z nas, bez skonsultowania ze stroną społeczną — dodała.
Sprawa wywołała falę komentarzy w sieci. Zareagował m.in. premier Donald Tusk, który napisał: “PiS podwyższył składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zaproponowałem jej obniżenie. Prezydent Duda obniżenie zawetował. Szkodzą, bo wciąż mogą. Zostało 91 dni, 9 godzin i 2 minuty”.
Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy ucieszyła z kolei europosła Krzysztofa Śmiszka z Lewicy. “Jest weto ws. składki zdrowotnej! Wielkie gratulacje dla Magdaleny Biejat za przekonywanie prezydenta do tego ruchu wraz z przedstawicielami sektora medycznego. NIE dla głodzenia systemu ochrony zdrowia. Bogatsi też muszą dokładać się do wspólnego kotła!” — napisał.
