NFL
Ale się narobiło

18 maja zapisze się jako istotny dzień w dziejach Polski. To wtedy obywatele zdecydują, kto przez najbliższe pięć lat będzie ich przedstawicielem na arenie międzynarodowej. Kampanie wyborcze nabrały tempa, a kandydaci mieli już okazję przedstawić swoje poglądy podczas emocjonujących debat.
Wśród osób najczęściej wymienianych jako potencjalni następcy Andrzeja Dudy znajdują się m.in. Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Krzysztof Stanowski oraz Joanna Senyszyn. Za nami już dwie debaty, a dziś odbędzie się kolejna – tym razem w zupełnie nowej formule.
Dziś, 28 kwietnia, Super Express organizuje debatę prezydencką, podczas której kandydaci zmierzą się w bezpośrednim pojedynku. Po raz pierwszy w tej kampanii w debacie wezmą udział wszyscy pretendenci do najwyższego urzędu w państwie, w tym m.in. Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen. Formuła wydarzenia będzie nietypowa — zamiast tradycyjnych pytań od prowadzących, to sami kandydaci będą mogli zadawać pytania swoim rywalom.
To wyjątkowa szansa, aby zobaczyć, jak przedstawiają swoje plany i wizje dla Polski. Debata organizowana przez Super Express rozpoczęła się o godzinie 18:00. W specjalnym programie poprzedzającym debatę redaktor naczelny “Super Expressu” Grzegorz Zasępa oraz Marek Balawajder, dyrektor Newsroomu Grupy ZPR Media, opowiedzieli o kulisach przygotowań oraz o zasadach i przebiegu wydarzenia.
Tymczasem pojawiły się wyniki kolejnych sondaży. Co tym razem się zmieniło?
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, najwięcej głosów spośród zdecydowanych wyborców zdobyłby kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski, osiągając 31 proc. poparcia — o 2 punkty procentowe mniej niż w poprzednim badaniu. Jego najpoważniejszy konkurent, Karol Nawrocki wspierany przez PiS, mógłby liczyć na poparcie 27 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z początkiem kwietnia. Trzecie miejsce zajmuje przedstawiciel Konfederacji, Sławomir Mentzen, z wynikiem 16 proc., notując spadek o 1 punkt procentowy.
Pozostali kandydaci cieszą się znacznie mniejszym poparciem. Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi oraz Adrian Zandberg z partii Razem mogą liczyć na po 4 proc. głosów — w przypadku Hołowni wynik nie uległ zmianie, natomiast Zandberg stracił 1 punkt procentowy. Magdalena Biejat z Lewicy zdobyła 4 proc. poparcia, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe. Grzegorz Braun uzyskał 2 proc. (spadek o 1 punkt procentowy), a dziennikarz Krzysztof Stanowski również 2 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy). Po 1 procencie głosów otrzymali Marek Jakubiak (bez zmian), Artur Bartoszewicz (wzrost o 1 punkt procentowy) oraz Joanna Senyszyn (również 1 proc.). Marek Woch uzyskał wynik poniżej 0,5 proc., natomiast Maciej Maciak nie zdobył żadnego wskazania (0 proc.)
