Connect with us

NFL

Burzliwa dyskusja Mentzena i Trzaskowskiego przyciągnęła uwagę tysięcy widzów. Jeden z punktów rozmowy wywołał szczególne napięcie.

Published

on

Szukaj w serwisie…
Szukaj

Fakt Polityka Rafał Trzaskowski u Sławomira Mentzena. To spotkanie może przesądzić o wyniku
Spięcie u Mentzena. Ten punkt najbardziej ich poróżnił. Wybuchła burzliwa dyskusja
Adrianna Wyszczelska

Adrianna Wyszczelska
Dziennikarka działu politycznego Fakt.pl

Data utworzenia: 24 maja 2025, 19:02. Data aktualizacji: 24 maja 2025, 19:52.
Udostępnij
Sławomir Mentzen prowadzi rozmowę z Rafałem Trzaskowskim. Spotkanie transmitowane na kanale lidera Konfederacji poświęcone jest ośmiu postulatom istotnym dla jego wyborców. Kandydat KO zgodził się z czterema punktami, ale nie chciał ich podpisać. Atmosfera się zagęściła, kiedy nie przystał na punkt dotyczący sprzeciwu wobec przystąpienia Ukrainy do NATO.

Rafał Trzaskowski jest gościem Sławomira Mentzena.7
Zobacz zdjęcia
Rafał Trzaskowski jest gościem Sławomira Mentzena. Foto: slawomirmentzen / YouTube
Rozmowa z Rafałem Trzaskowskim rozpoczęła się w sobotę (24 maja) o godzinie 19:00. Tuż po starcie program na żywo oglądało ponad 300 tys. widzów. Spotkanie polityków transmitowane jest na kanale Sławomira Mentzena w serwisie YouTube. Dwa dni wcześniej gościem lidera Konfederacji był Karol Nawrocki.

Mentzen uzyskał trzeci wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Choć nie dostał się do drugiej tury, pozostał zaangażowany w kampanię. Jako jeden z nielicznych kandydatów nie udzielił poparcia ani Nawrockiemu, ani Trzaskowskiemu. Zaproponował im rozmowy o sprawach istotnych dla wyborców Konfederacji i podpisanie ośmiopunktowej deklaracji.

Jestem wrogiem nowych podatków — powiedział Trzaskowski, pytany o pierwszy postulat Mentzena. Podczas rozmowy o ochronie krajowej waluty zapewnił, że “będzie stał na straży polskiego złotego”. — Nie wprowadzimy euro — stwierdził, wyjaśniając, że sprawa ta nie jest obecnie na agendzie.

W kolejnych minutach politycy rozmawiali o ochronie wolności słowa. — Jestem za tym, żeby nie było mowy nienawiści. Jestem za zaostrzeniem przepisów w tej sprawie — mówił Trzaskowski. Mentzen podkreślił, że w takim razie mają rozbieżne poglądy.

Dyskusja się zaostrzyła, kiedy politycy zaczęli rozmawiać o punkcie dotyczącym sprzeciwu wobec przystąpienia Ukrainy do NATO. — Nie zgadzamy się tutaj — zaznaczył Trzaskowski. Przekonywał, że “jeżeli gwarancji bezpieczeństwa nie będzie, to Putin się dozbroi i pójdzie dalej”. Mentzen ocenił, że stanowisko kandydata KO jest sprzeczne z polskim interesem.

Kandydat KO zapowiedział, że nie zgodzi się na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. — Nie ma w tej chwili takiej możliwości — wskazał. Prowadzący rozmowę dopytywał, co zrobi w kolejnych latach lub następnej kadencji. Trzaskowski podkreślił, że jeżeli do tego czasu Ukraina będzie już w NATO, “wtedy oczywiście obowiązuje art. 5”.

Zapytany o ustawy zaostrzające prawo dostępu do broni, Trzaskowski stwierdził, że nie ma takich planów. Zapowiedział jednak, że jeśli się pojawią, nie złoży podpisu. — Uważam, że dzisiaj prawo jest dobrze skonstruowane — ocenił. Mentzen wskazał, że sam chciałby łatwiejszego dostępu do broni, z czym Trzaskowski się nie zgodził.

Kompetencje UE a polski rząd. W tle traktat lizboński
Kolejny postulat Mentzena dotyczy sprzeciwu wobec rozszerzania kompetencji UE kosztem kompetencji polskiego rządu. — Zastanawiałem się, czy jest obszar, w którym mogą być te kompetencje rozszerzone i trudno mi taki znaleźć — przyznał Trzaskowski. Dodał, że jego zdaniem w sprawach polityki zagranicznej “nadal powinna obowiązywać jednomyślność”.

Kandydat KO dodał, że nie może wykluczyć wspólnego sprawowania kompetencji. — Walczyliśmy chociażby o to, żeby UE mogła podejmować decyzje, jeśli chodzi o solidarność energetyczną — zaznaczył. Dodał, że negocjowałby traktat lizboński, stawiając ostrzejsze warunki.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247