Connect with us

NFL

Eurowizja 2025. Bukmacherzy już wytypowali faworyta. Tak ocenili szanse Justyny Steczkowskiej Czytaj więcej:

Published

on

Czas na 69. Konkurs Piosenki Eurowizji. W tym tygodniu niemal 200 milionów widzów na całym świecie zasiądzie przed ekranami, by śledzić transmisję najpopularniejszego konkursu muzycznego. W pierwszym półfinale na scenie pojawi się reprezentantka Polski – Justyna Steczkowska z utworem „Gaja”. Sprawdziliśmy, jak oceniają jej szanse bukmacherzy.

Przed nami tydzień pełen emocji, muzycznych uniesień i widowiskowych występów – wszystko za sprawą 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2024 roku zwycięstwo przypadło reprezentantowi Szwajcarii, Nemo, które zachwyciło utworem „The Code” (artysta identyfikuje się jako osoba niebinarna – przyp. red.). Tym samym historia zatoczyła symboliczne koło – kraj, który zainaugurował Eurowizję, triumfując w jej pierwszej edycji w 1956 roku w Lugano, ponownie stał się gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia.

69. Konkurs Piosenki Eurowizji rozpocznie się 13 maja w St. Jakobshalle w Bazylei, gdzie odbędzie się pierwszy półfinał. Na scenie zaprezentuje się 15 krajów, w tym Polska, reprezentowana przez Justynę Steczkowską. Artystka zmierzy się m.in. z uczestnikami ze Szwecji, Ukrainy, Holandii i Portugalii. Jej utwór „Gaja” to hołd dla Matki Ziemi, uważanej za pramatkę wszelkiego życia, sił natury i jej duchowego wpływu na człowieka. Drugi półfinał odbędzie się dwa dni później, a już w sobotę, 17 maja o godz. 21 widzowie będą mogli obejrzeć wielki finał, który wyłoni zwycięzcę tegorocznej Eurowizji

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne widowisko będzie odbiegać od tych, które odbyły się w poprzednich latach. Mimo że Konkurs Piosenki Eurowizji formalnie jest konkursem apolitycznym, to w następstwie zeszłorocznych protestów i skandali organizatorzy wprowadzili szereg zmian w regulaminie. 

Przypomnijmy, że w 2024 roku Eurowizja upłynęła w cieniu politycznego skandalu. Mowa tu m.in. o sprzeciwie części artystów wobec udziału Izraela w konkursie. Próby reprezentantki Izraela zakłócano propalestyńskimi okrzykami i buczeniem, co zostało wyciszone przez realizatorów. Kontrowersje narosły również wokół dyskwalifikacji reprezentanta Holandii z powodu domniemanego ataku na członkinię ekipie produkcyjnej. Śledztwo, zakończone już po konkursie, nie potwierdziło tej wersji wydarzeń, a Joost Klein został całkowicie oczyszczony z zarzutów. 

W oświadczeniu Europejskiej Unii Nadawców na temat kodeksu poinformowano o wprowadzeniu “Code of Conduct” (kodeks postępowania) oraz “Duty of Care Protocol” (protokół obowiązku staranności). Uczestnikom zapewniono dostęp do stref, w których obowiązuje zakaz nagrywania i fotografowania. Coraz więcej prób odbywa się bez udziału publiczności i mediów, co pozwala zachować element zaskoczenia – ten z kolei może realnie wpłynąć na odbiór i szanse poszczególnych wykonawców.

W 2025 roku na reprezentantów nałożono również ograniczenia językowe – nie mogą używać sformułowań kojarzących się z angielskimi wulgaryzmami ani promować żadnych produktów w swoich materiałach. Co więcej, artyści będą mogli mieć przy sobie wyłącznie flagi państw, które reprezentują — zakazane będą zarówno tęczowe flagi symbolizujące społeczność LGBTQ+, jak i palestyńskie, wyrażające sprzeciw wobec działań Izraela w konflikcie z Hamasem. Zakaz nie obowiązuje jednak publiczności zgromadzonej w hali. 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247