NFL
Agencja ONZ potwierdza: to Rosjanie zestrzelili samolot Malaysia Airline w 2014 r.

Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) jednoznacznie obwiniła Rosję za tragedię lotniczą Malaysia Airline, która wydarzyła się na ukraińskim niebie w 2014 r. Australia nazywa tę decyzję agencji ONZ “historyczną chwilą”.
Rada ICAO, mająca siedzibę w Kanadzie, oceniła, że Rosja naruszyła międzynarodowe prawo lotnicze, nie przestrzegając swoich zobowiązań. W oświadczeniu podkreślono, że “Federacja Rosyjska nie przestrzegała zobowiązań w sferze międzynarodowego prawa lotniczego, gdy w 2014 r. został zniszczony (samolot wykonujący lot) MH17 (malezyjskich linii lotniczych) Malaysia Airline”.
Australijski rząd nazwał decyzję “historyczną chwilą”, podkreślając jej znaczenie dla międzynarodowej społeczności. Z kolei Holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że wyrok “pokazuje wspólnocie międzynarodowej, iż łamanie prawa międzynarodowego nie pozostaje bez konsekwencji”.
Katastrofa MH17 wstrząsnęła światem. Do tragedii doszło 17 lipca 2014 r., gdy lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur Boeing 777 znalazł się nad regionem Ukrainy kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów i został strącony przez rosyjską rakietę ziemia-powietrze Buk. Zginęło 298 osób znajdujących się na pokładzie. Wśród ofiar znalazło się aż 196 obywateli Holandii, 43 Malezyjczyków oraz 38 Australijczyków.
Wydarzenia te wciąż rezonują w międzynarodowej przestrzeni prawnej. W 2022 r. holenderski sąd skazał zaocznie trzech mężczyzn na dożywotnie kary pozbawienia wolności za ich rolę w katastrofie. Śledztwo, które prowadziła międzynarodowa grupa złożona z przedstawicieli Holandii, Australii, Malezji, Belgii i Ukrainy, zostało w 2023 r. zawieszone ze względu na niedostatek dowodów przeciwko pozostałym podejrzanym.
Choć Rosja konsekwentnie odrzuca oskarżenia o swój udział w wydarzeniach z 2014 r., to po decyzji ICAO Australia zażądała, aby Moskwa “wzięła wreszcie odpowiedzialność za ten straszliwy akt przemocy i wypłaciła odszkodowania za rażące postępowanie”. Holenderski minister spraw zagranicznych Caspar Veldkamp ocenił decyzję jako “ważny krok w kierunku prawdy i sprawiedliwości”, podkreślając konieczność dalszych międzynarodowych działań.
Australia i Holandia domagają się od ICAO, aby organizacja zobowiązała Rosję do podjęcia negocjacji w sprawie odpowiedzialności za katastrofę MH17. Tymczasem śledczy ujawnili, że istnieją “mocne poszlaki”, które sugerują, iż rosyjski prezydent Władimir Putin zatwierdził dostarczenie rakiety ziemia-powietrze Buk, odpowiedzialnej za tragedię.
