NFL
W Rosji pojawi się “Stalingrad”. Władimir Putin opublikował dekret

Władimir Putin po wtorkowym spotkaniu z gubernatorem obwodu wołgogradzkiego Andriejem Bucharowem ogłosił, że znajdujące się w Wołgogradzie lotnisko zmieni nazwę na “Stalingrad”. W opublikowanym dekrecie wyjaśnił, że zmiana ma na celu “utrwalenie zwycięstwa narodu radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej lat 1941–1945”. Wołgograd od 1925 r. do 1961 r. nosił nazwę Stalingrad.
Podczas wtorkowego spotkania Bucharow powiedział Putinowi, że mieszkańcy obwodu wołgogradzkiego i samego Wołgogradu licznie prosili go o zmianę nazwy znajdującego się w mieście lotniska na “Stalingrad”. Nazwa ta miałaby podkreślać jego “bohaterskie znaczenie”. Gubernator zdradził później, że z propozycją wyszli weterani specjalnych operacji wojskowych — informuje portal prezydenta Rosji.
Bucharow zwrócił się do prezydenta Rosji z prośbą o poparcie tego projektu. Putin przystał na propozycję i obiecał, że rozporządzenie w tej sprawie zostanie opracowane i podpisane “natychmiast po jego powrocie do Moskwy”.
W opublikowanym na stronie internetowej Kremla dokumencie prezydent Rosji poinformował, że “dekretuje nadanie Wołgogradzkiemu Portowi Lotniczemu historycznej nazwy »Stalingrad«”. Dodano, że celem tej zmiany jest “utrwalenie zwycięstwa narodu radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej lat 1941–1945”.
Stalingrad, który dzisiaj nazwany jest Wołgogradem, to jedno z największych miast Rosji, położone nad dolną Wołgą. Podczas II wojny światowej stał się areną dla jednej z najbardziej kluczowych i krwawych bitew, nazywaną “bitwą stalingradzką”. Wojsko III Rzeszy i jej sojuszników w sierpniu 1942 r. rozpoczęło natarcie. Kilka miesięcy później Armia Czerwona przystąpiła do kontrofensywy, która pozwoliła okrążyć armię Wehrmachtu
Walki trwały jeszcze kilka miesięcy, brakowało amunicji i żywności. W końcu 2 lutego 1943 r. Niemcy skapitulowali i znaleźli się w odwrocie. Obie strony bitwy poniosły w trakcie walk ogromne straty, a całkowita liczba ofiar sięga dwóch mln. Bitwę opisuje się jako “największą klęskę w historii armii niemieckiej”.
