NFL
Sławomir Kryński nie żyje. Jego komedie zna wielu Polaków

25 kwietnia 2025 r. w wieku 73 lat zmarł Sławomir Kryński, reżyser, scenarzysta oraz wieloletni wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Kryński zasłynął dzięki wielu filmom. Które z nich są najważniejsze z jego dorobku?
Urodzony 23 marca 1952 roku w Łodzi Sławomir Kryński rozpoczął studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku filologia polska, by później kontynuować edukację w moskiewskim Państwowym Instytucie Kinematografii. Dyplom reżysera zdobył w 1983 r. w łódzkiej “Filmówce” i z uczelnią związał całe swoje profesjonalne życie, początkowo jako asystent Wojciecha Jerzego Hasa. W latach 90. objął samodzielne stanowisko wykładowcy, specjalizując się w pracy z aktorem na planie filmowym i teatralnym.
Zmarły 25 kwietnia w wieku 73 lar Kryński nie nakręcił zbyt wielu filmów, ale o kilku z nich było głośno w swoim czasie. W galerii zobaczycie, o których tytułach mowa.
Ten film był debiutem Kryńskiego w pełnym metrażu i jako scenarzysty. To, jak opisano na stronie filmpolski.pl, opowieść o parze młodych ludzi, którzy – z mimowolną pomocą uroczego bobasa, Jaśka – przechodzą przyśpieszony kurs dorosłości, uczą się kochać i brać odpowiedzialność nie tylko za własne życie. “Reżyser przepoił swój film naiwną, jak na dzisiejsze czasy, ale pełną serdecznego ciepła wiarą w człowieka prostego, w jego zdolność do samodzielnego pokierowania swoimi sprawami bez względu na wiedzę, wykształcenie i doświadczenie życiowe” – czytamy. W filmie w główne role wcielili się Ewa Gawryluk oraz Marek Cichucki. W obsadzie mamy także Bożenę Dykiel oraz Zofię Czerwińską.
Konfrontacja dwóch światów: dzieci i ludzi starych. Wzruszająca historia pokazująca, jak kilkuletni mały człowiek może nauczyć czegoś osobę z bagażem doświadczeń. Linia podziału przebiega w filmie zarówno na linii starość – młodość, ale także poprzez zderzenie dwóch postaw życiowych: racjonalnej i chłodnej oraz pogodnej i romantycznej.
W Domu Dziecka wybucha pożar. Kierownictwo pobliskiego sanatorium dla osób starych i przewlekle chorych, postanawia przyjąć pod wspólny dach kilka małych dziewczynek. Jedna z nich, siedmioletnia Marysia, próbuje zaprzyjaźnić się z Adamem – mężczyzną stojącym u kresu życia. “Piękny i mądry to film, wspaniały przykład kina ciepłego, humanistycznego, które zachowuje jednocześnie artystyczne aspiracje” – czytamy w filmpolski.pl.
Neurochirurg pod pretekstem udziału w sympozjum spędza weekend nad morzem z pielęgniarką. Ten sam hotel wybiera jego żona.
To z kolei komedia, która zebrała różne opinie. Ale mogła pochwalić się dużą obsadą – Jan Frycz, Katarzyna Figura, Jacek Borusiński, Sławomir Orzechowski, Małgorzata Buczkowska, Tomasz Kot, Andrzej Kopiczyński, Jerzy Schejbal oraz Michał Bajor
Starszy brat Andrzeja, Zygmunt (Krzysztof Stelmaszczyk), jest komendantem komisariatu. Jego 18-letnia córka (Delfina Wilkońska) oficjalnie przygotowuje się właśnie do matury, a w tajemnicy przed rodzicami spotyka z Jackiem Paluchem (Filip Pławiak), z którym zachodzi w nieplanowaną ciążę. Tymczasem Stanisław Zientara oświadcza, że zamierza się ożenić. Jego wybranką jest tajemnicza była fryzjerka Zofia (Grażyna Szapołowska). Senior rodu podejmuje wszystkie oszczędności i jedzie z Andrzejem do Warszawy na zakupy, gdzie pieniądze traci. Komisarz Zygmunt Zientara potrąca samochodem jadącego na rowerze Jacka Palucha. Ucieka z miejsca wypadku, a nieprzytomny chłopak jego córki trafia do szpitala.
Kontynuacja filmu “To nie tak jak myślisz, kotku”. Obsada ponownie była duża. Zagrali m.in. Jacek Borusiński, Filip Pławiak, Jacek Braciak, Jan Frycz, Jan Nowicki czy Andrzej Grabowski.
Albert i Barbara szukają miłości w sieci. Gdy na siebie trafiają, oboje postanawiają udawać kogoś innego. Na pierwsze spotkanie w realu wysyłają swoich zastępców.
To ostatni film, jaki wyreżyserował Kryński. Jak to często bywa w tym gatunku, film zebrał cięgi, ale nie brakowało też osób, które coś w nim widziały. “Gdyby jeszcze tylko całość skondensować do godziny dwudziestu minut, wyszedłby z tego polski Woody Allen. Nie próbuje być ani tandetną komedią romantyczną, ani przegiętą komedią omyłek. Pozostaje gdzieś pośrodku. Dzięki temu filmowi w komediowym mainstreamie pojawiło się światełko w tunelu” – pisał po premierze w Onecie Bartosz Sadulski.
W filmie główne role zagrali Bartłomiej Kasprzykowski oraz Sonia Bohosiewicz. Towarzyszyli im m.in. Weronika Książkiewicz, Rafał Królikowski oraz Jerzy Schejbal.
