Connect with us

NFL

Prezydent zabrał głos w sprawie ulgi dla 2,5 mln Polaków. Wygadał się

Published

on

Szukaj w serwisie…
Szukaj

Fakt Pieniądze Prezydent zdecydował w sprawie składki zdrowotnej? Andrzej Duda zabrał głos
Prezydent zabrał głos w sprawie ulgi dla 2,5 mln Polaków. Wygadał się
Justyna Węcek

Justyna Węcek
Szefowa działu Pieniądze Fakt

Data utworzenia: 27 kwietnia 2025, 13:49.
Udostępnij
Na biurku prezydenta Andrzeja Dudy jest już ustawa obniżająca składkę zdrowotną dla 2,5 mln Polaków pracujących na własny rachunek. Od 2026 r. składka byłaby liczona według nowych, znacznie korzystniejszych zasad. O ile prezydent tę ustawę podpiszę. Podczas niedzielnej konwencji Karola Nawrockiego w Łodzi, Andrzej Duda zabrał w tej sprawie głos. Jego słowa nie wróżą dobrze tej reformie.

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie obniżenia składki zdrowotnej. Będzie weto? 2
Zobacz zdjęcia
Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie obniżenia składki zdrowotnej. Będzie weto? Foto: Fakt.pl / Damian Burzykowski / newspix.pl
Prezydent Andrzej Duda otworzył konwencję wyborczą Karola Nawrockiego, która w niedzielę 27 kwietnia odbyła się w Łodzi. Podkreślał reformy, które udało się wprowadzić za rządów PiS. Mówił też o inwestycjach w bezpieczeństwo, jakie poczyniono za czasów jego prezydentury.

– I tym, którzy o tym zapomnieli, mogę powiedzieć, naprawdę wiele się zmieniło. I to była zasługa tych ośmiu lat – mówił prezydent. – Dzisiaj ludzie śpią spokojnie, dlatego, że są realizowane wielkie zakupy zbrojeniowe w sytuacji rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy Rosja cały czas grozi, że jest gotowa w przyszłości zaatakować kolejne państwa. Tak padają te groźby – mówił prezydent w Łodzi. – Ale ludzie widzą, że zostało rozpoczęte poważne modernizowanie polskiej armii, nie opowieści, że polska armia kiedyś tam będzie silna, tylko twarde zdecydowane zakupy, tylko uzupełnienie szeregów armii, przywracanie jednostek wojskowych, tam gdzie były zlikwidowane za rządów PO-PSL – wyliczał prezydent.

W swoich słowach nawiązał też do wypowiedzi obecnego premiera. – Słucham dzisiaj, kiedy Donald Tusk opowiada, jak ostatnio w Gnieźnie, że bezpieczeństwo polski, które on buduje będzie jej filarem. Daj nam Boże, by człowiek zrealizował te zadania, które Polska wzięła na siebie – mówił Andrzej Duda. – Chciałbym, by te wszystkie zadania były dopełnione, a do tego potrzeba pieniędzy. Tymczasem poroszę państwa, dziura rośnie, ściągalność VAT-u spada. I jak słyszę w tym kontekście o tym, że drugim filarem jest budowanie pomyślności gospodarczej Polski, to zastanawiam się czy budowanie tej pomyślności gospodarczej Polski będzie polegało na tym, że najbogatsi będą płacili mniejsze składki na ochronę zdrowia? I ta ochrona zdrowia będzie ograniczana, choć będą na nia płacili tylko ci najubożsi? A i tak spadną nakłady bo braknie pieniędzy w budżecie, tak jak brakło w zeszłym roku – grzmiał prezydent.

Z Pałacu Prezydenckiego już płyną sygnały, że ustawa obniżająca składkę zdrowotną dla 2,5 mln przedsiębiorców, zostanie zawetowana. Co w takiej sytuacji? By odrzucić weto prezydenckie potrzebna jest większość 3/5 głosów w Sejmie. Zmiany w składce zdrowotnej podzieliły jednak koalicję rządową. Przeciwko obniżce jest Lewica i nikłe są szanse, by w takiej sytuacji zagłosowała za odrzuceniem prezydenckiego weta. Co więc w takiej sytuacji zrobi rząd? – W przypadku zawetowania ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r., koalicja rządowa powróci do projektu po wyborach prezydenckich – zapowiedział już premier Donald Tusk. W otoczeniu szefa rządu słychać głosy, że skoro szef rządu obiecał obniżenie składki, będzie chciał sprawę doprowadzić do końca. Możliwe, że w takiej sytuacji reforma wróci do Sejmu w formie poselskiego lub senatorskiego projektu ustawy.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247