NFL
Ulga dla 2,5 mln Polaków pod obstrzałem. Reformy nie będzie? [WYLICZENIE]

Szukaj w serwisie…
Szukaj
Fakt Pieniądze Rusza bój o niższą składkę zdrowotną. Senaccy prawnicy nie zostawiają suchej nitki
To jest treść premium dostępna w ramach pakietu
Ulga dla 2,5 mln Polaków pod obstrzałem. Reformy nie będzie? [WYLICZENIE]
Justyna Węcek
Justyna Węcek
Szefowa działu Pieniądze Fakt
Data utworzenia: 22 kwietnia 2025, 6:30.
Udostępnij
Senackie biuro legislacyjne wzięło pod lupę ustawę obniżającej składkę zdrowotną. Jak twierdzą senaccy prawnicy rządowa reforma narusza konstytucję. I porównują ją do Polskiego Ładu, który wprowadził podatkowy chaos. To dobrze nie wróży przepisom, które miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. Projekt miażdżą też ekonomiści, którzy wytykają, ze pracujący zapłacą więcej niż prowadzący firmy.
Wraca spór o składkę zdrowotną. Rządowa reforma pod obstrzałem. 1
Zobacz zdjęcia
Wraca spór o składkę zdrowotną. Rządowa reforma pod obstrzałem. Foto: Grant Thortnton, Damian Burzykowski / newspix.pl
Senatorowie, na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia zajmą się rządową ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla 2,5 mln pracujących na własny rachunek. Nowe przepisy budzą mnóstwo kontrowersji w samej rządowej koalicji. O ile za jest KO i Trzecia Droga, o tyle Lewica głośno protestuje. Jak twierdzi, nie wyraża zgody na to, by pozbawiać NFZ pieniędzy na leczenie pacjentów.
Rządową ustawę w wersji przegłosowanej przez Sejm przeanalizowali senaccy prawnicy. W swojej opinii porównują zmiany w składce zdrowotnej do reformy podatkowej, którą wprowadził rząd PiS. Chodzi o Polski Ład, który tak naprawdę wprowadził na długie miesiące podatkowy chaos. Senaccy prawnicy twierdzą, że tak jak w trakcie prac nad Polskim Ładem naruszono tryb pracy nad przepisami, tak i teraz nie skonsultowano nowego rozwiązania m.in. ze związkami zawodowymi. Pracownicy zwracają uwagę także na to, że ustawa narusza konstytucję. Chodzi m.in. o zapis zakładający, że jeśli nadpłata składki jest niższa niż 160 zł, przedsiębiorca nie może domagać się jej zwrotu.
