NFL
Ma specjalne znaczenie

21 kwietnia 2025 roku był smutnym dniem dla wiernych kościoła katolickiego. O godzinie 7:35 rano w wielkanocny poniedziałek odszedł papież Franciszek.
Zwierzchnik kościoła zmarł zaledwie po paru tygodniach od hospitalizacji – do szpitala trafił ze względu na problemy z oddychaniem, powiązane z długotrwałym, uciążliwym zapaleniem oskrzeli, które chronicznie mu doskwierało. Watykan oficjalnie potwierdził ponure nowiny w krótkim komunikacie wystosowanym do wiernych na całym świecie:
Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O 7.35 rano, Biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas, jak żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, szczególnie na rzecz najuboższych i najbardziej zmarginalizowanych. Z ogromną wdzięcznością za jego przykład jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” — podał Vatican News cytując kamerlinga Kevina Farrella
Informacja pogrążyła świat w żałobie, a Włochy w chaosie. Wierni napływają ze wszystkich stron licząc na to, że uda im się pożegnać z papieżem, który jeszcze w niedzielę przemawiał do zgromadzonych w trakcie wielkanocnych obrządków. Już wtedy widać było, że papież jest zmęczony, a proste czynności jak picie wody czy trzymanie dokumentu sprawiały mu ogromne trudności.
Watykańskie źródła doniosły o spokojnym poranku papieża Franciszka, który obudził się z dobrym samopoczuciem. Niestety, ta chwila wytchnienia trwała krótko, ponieważ w ciągu zaledwie kilku chwil pojawiły się niepokojące objawy. Tragiczny finał nastąpił bardzo szybko.
Watykan wydał oficjalne oświadczenie, wyjaśniające przyczynę śmierci. Profesor Andrea Arcangeli, dyrektor watykańskiej służby zdrowia, poinformował o udarze, który doprowadził do śpiączki i ostatecznie do zatrzymania krążenia. Zgon stwierdzono na podstawie zapisu elektrokardiograficznego. Wszystkie te informacje zawarte zostały w akcie zgonu papieża.
Dokument wylicza również choroby, na które Franciszek cierpiał – poprzedzający epizod ostrej niewydolności oddechowej w przebiegu dwustronnego wielobakteryjnego zapalenia płuc, wielokrotne rozstrzenie oskrzeli, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca typu II. podróż papieża dobiegła końca.
Nie jest tajemnicą, że papież Franciszek miał wyraźne życzenia co do swojego pogrzebu – odbiegają one jednak od tradycyjnych ceremonii watykańskich. Papież między innymi nie chciał zostać pochowany pod Bazyliką Świętego Piotra. Franciszek zdecydował, że jego ciało zostanie pochowane w bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie.
Co więcej, zdecydował się także na o wiele skromniejszą trumnę. Dotychczasowe pochówki wykonywane są tradycyjnie z cyprysu, cynku i wiązu. Zamiast tego wyraził życzenie trumny wykonanej z drewna i cynku. Jego ostatecznym miejscem spoczynku będzie bazylika Santa Maria Maggiore.
Zgodnie z normami konstytucji apostolskiej “Universi Dominici Gregis” Jana Pawła II z 1996 roku pogrzeb papieża ma odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci. Watykan właśnie potwierdził, że pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia. Jest to istotna data, ponieważ ten dzień należy do Kultu Matki Boskiej Dobrej Rady, do której wierni zwracają się z prośbami o pomoc w chwilach zwątpienia.
W obliczu śmierci papieża i utraty duchowego przewodnika, wierni zdecydowanie będą potrzebowali jej wsparcia oraz opieki.
Obecnie ciało papieża Franciszka przebywa w kaplicy Domu św. Marty, ale w środę zostanie przetransportowane do bazyliki, w celu przygotowania go do pogrzebu:
W środę o godz. 9.00 trumna z ciałem Ojca Świętego Franciszka zostanie przeniesiona z kaplicy w Domu św. Marty do Bazyliki Watykańskiej – podał Watykan
