Connect with us

NFL

Przed nami konklawe. “Nowy papież to będzie raczej Franciszek II niż Jan Paweł III”

Published

on

Szukaj w serwisie…
Szukaj

Fakt Polityka Przed nami konklawe. “Nowy papież to będzie raczej Franciszek II niż Jan Paweł III”
Przed nami konklawe. “Nowy papież to będzie raczej Franciszek II niż Jan Paweł III”
Aleksandra Niemasz
Opracowanie

Aleksandra Niemasz
Dziennikarka działu Polityka Fakt

Data utworzenia: 22 kwietnia 2025, 7:14.
Udostępnij
Kto będzie następcą zmarłego Franciszka? Jak ocenia Tomasz Terlikowski, “nowy papież to będzie raczej Franciszek II niż Jan Paweł III lub Benedykt XVII”. Największe szanse mają dwaj włoscy kardynałowie, którzy najprawdopodobniej kontynuowaliby to, co w Kościele robił Franciszek.

Papież Franciszek nie żyje. Jaki będzie jego następca?
Papież Franciszek nie żyje. Jaki będzie jego następca? Foto: Yara Nardi / Reuters
“79 proc. kardynałów-elektorów, czyli tych, którzy będą decydować o tym, kto zostanie kolejnym papieżem, zostało wybranych przez Franciszka. Należy więc przypuszczać, że nowy papież to będzie raczej Franciszek II niż Jan Paweł III lub Benedykt XVII” — mówi Terlikowski w rozmowie z PAP. Przypomnijmy, że papież Franciszek zmarł w wielkanocny poniedziałek o godz. 7.35. Miał 88 lat.

Terlikowski wyjaśnił, że papież Franciszek odszedł od zasady, którą kierowali się zarówno Benedykt XVI jak i Jan Paweł II, przyznając kapelusze kardynalskie nie tylko metropolitom, ale też zwykłym biskupom diecezjalnym.

Przyjęcie klucza «kardynalskich metropolii» sprawiało, że za pontyfikatu Jana Pawła II czy Benedykta XVI kardynałami zostawali hierarchowie o różnych poglądach, zarówno konserwatywni jak i liberalni, w związku z tym skład kolegium był bardziej zróżnicowany. Franciszek odszedł od tego zwyczaju. Nie kreował kardynałów spośród biskupów przeciwnych jego linii” — zaznaczył.

Terlikowski przyznał, że wśród kardynałów nominowanych przez papieża Franciszka jest również grupa takich, którzy otrzymali kapelusz na przykład ze względu na zasługi na polu duszpasterstwa i wśród nich są hierarchowie o poglądach konserwatywnych. Stanowią jednak zdecydowaną mniejszość, dlatego — zdaniem publicysty — pontyfikat następcy papieża Franciszka będzie raczej kontynuacją linii poprzednika. “Ponadto są w Kościele miejsca, w których reprezentanci najbardziej postępowego skrzydła są z perspektywy Zachodniej Europy bardzo konserwatywni. Tak wygląda sytuacja w krajach afrykańskich” — dodał.

Dodał jednak, że następny papież może być nieco ostrożniejszy we wprowadzaniu reform. “W Watykanie coraz częściej mówi się, że Kościół potrzebuje pewnego uspokojenia tempa zmian. Zdaniem części komentatorów tempo narzucone przez Franciszka było za duże” — powiedział i podkreślił, że nowy papież “będzie musiał ostrożnie stąpać nad przepaścią”, by nie doprowadzić do rozłamu w Kościele.

Zdaniem Terlikowskiego najczęściej wymienianym kandydatem na następcę Franciszka jest obecny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. “Jest on wytrawnym dyplomatą, niewątpliwie wpisującym się w linę papieża Franciszka, a jednocześnie dużo bardziej ostrożnym i wyważonym. Do tego udowodnił, że potrafi dogadać się z osobami o różnych poglądach” — zaznaczył.

Na drugim miejscu kandydatem jest obecny przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch i metropolita boloński kard. Matteo Zuppi. “To kandydat duszpastersko bardzo bliski Franciszkowi — duszpasterz ludzi ulicy, zaangażowany we współpracę ze Wspólnotą Sant’Egidio. Ma on jednak opinię bardzo postępowego hierarchy, przez co jego kandydatura może być blokowana przez konserwatywnych kardynałów z globalnego południa” — powiedział Terlikowski.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247