Connect with us

NFL

Błonica w Polsce. Będą kary za nieszczepienie dzieci? “Na baczność stoi cała Europa”

Published

on

Kary za nieszczepienie dzieci powinny być bardziej dotkliwe – uważa ministra zdrowia Izabela Leszczyna. W ten sposób szefowa resortu zdrowia odniosła się do sytuacji 6-letniego chłopca, który podczas wakacji w Afryce, w Zanzibarze, zaraził się błonicą.

Izabela Leszczyna o szczepieniach: – My oczywiście mamy kary za to, że rodzic dziecka nie szczepi. Sądzę natomiast, że być może te kary powinny być bardziej dotkliwe. Nie chodzi tylko o jedną rodzinę i jedno dziecko, ale o wszystkich, z którymi taka osoba może się zetknąć, kiedy będzie przez nieodpowiedzialność rodziców zarażona – ocenia szefowa resortu zdrowia. Izabela Leszczyna dodała, że chce w tym roku wprowadzić elektroniczną kartę szczepień, która pozwoli jeszcze lepiej monitorować każde dziecko.

Dziecko chore na błonicę: 6-latek, który wrócił z Zanzibaru, jest w ciężkim stanie i przebywa w szpitalu we Wrocławiu. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne i szuka osób, które mogły mieć kontakt z dzieckiem. Mimo że szczepienia przeciwko tej chorobie są obowiązkowe, rodzice nie zaszczepili syna. – Ten incydent, który wynika z braku odpowiedzialności rodziców spowodował, że właściwie na baczność stoi cała Europa. Musieliśmy powiadomić cały szereg instytucji europejskich: straż graniczna, nasze stacje sanitarno-epidemiologiczne współpracują z partnerami zagranicznymi, żeby ustalić osoby, które mogły mieć kontakt z chorym – zaznaczyła Izabela Leszczyna.

Co wiadomo o chorobie: “Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela” – czytamy na stronie GIS. “W typowych przypadkach, bakteria atakuje górne drogi oddechowe, najczęściej wywołuje zapalenie gardła i krtani. Możliwe jest również zapalenie skóry, spojówek lub narządów płciowych. W początkowej fazie choroby pojawiają się gorączka, dreszcze, ból gardła, ból głowy, trudności z połykaniem” – wyliczają eksperci.

Szczepionki: Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza, że “najskuteczniejszym sposobem zapobiegania błonicy jest szczepienie”. “U osób nieuodpornionych choroba może mieć ciężki przebieg i prowadzić do licznych powikłań oraz śmierci. W Polsce szczepienia przeciwko błonicy objęte są obowiązkiem szczepień od połowy lat 50. XX wieku. Pełny cykl szczepień obejmuje 4 dawki podstawowe u dzieci do 1,5 roku oraz 3 dawki przypominające w 6, 14 i 19. roku życia. (…) Osobom dorosłym zaleca się wykonanie co 10 lat szczepienia przeciw błonicy pojedynczą dawką przypominającą w połączeniu ze szczepieniem przeciwko tężcowi i krztuścowi” – wskazano.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 Myjoy247