NFL
85 lat od zbrodni katyńskiej. “Bolesna rana”. Andrzej Duda w Krakowie, Donald Tusk w stolicy

13 kwietnia obchodzony w całej Polsce był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dokładnie 85 lat temu sowieckie służby, w tym NKWD, zamordowały 22 tys. Polaków, w tym 15 tys. wojskowych i urzędników. — To bolesna rana, która nie pozwala zapomnieć o tej okrutnej zbrodni i prawdzie ukrywanej przez lata — podkreśliła marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Zaplanowano również uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Krakowie i premiera Donalda Tuska w Warszawie.
Kidawa-Błońska w niedzielę rano złożyła wieniec przed Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. “Katyń to nie tylko historia. To bolesna rana, która nie pozwala zapomnieć o tej okrutnej zbrodni i prawdzie ukrywanej przez lata. To przestroga, by zawsze wystrzegać się zła i kłamstwa. Uczcijmy dziś pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej” — napisała marszałek Senatu w serwisie X
Niemal 22 tysiące oficerów, urzędników, lekarzy, nauczycieli – elita narodu. Bezwzględnie zamordowanych przez Sowietów. Ich jedyną „winą” była wierność Polsce. Przez dziesięciolecia komuniści systemowo zwalczali prawdę o Katyniu, a sprawcy tej zbrodni nigdy nie zostali ukarani!” – napisał w serwisie X prezydent Andrzej Duda.
Dodał: “Oddając hołd pomordowanym, czcimy Ich honor, niezłomność i patriotyzm. Niech Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jednoczy nas – Polaków – w zadumie nad ceną wolności. Ta „armia cieni” wciąż stoi u boku żołnierzy Rzeczypospolitej. Cześć i chwała Bohaterom!”
W niedzielę w Warszawie odbywają się centralne obchody upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Federację Rodzin Katyńskich oraz Muzeum Wojska Polskiego wraz z Muzeum Katyńskim. W obchodach weźmie udział m.in. premier Donald Tusk oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Również w niedzielę w Krakowie Prezydent RP Andrzej Duda upamiętni 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i uczci pamięć Ofiar, składając wieniec przed Krzyżem Katyńskim na placu im. ojca Adama Studzińskiego. Decyzją Sejmu rok 2025 jest Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Miednoje, Charkowa i Bykowni
5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia. Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie.
Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.
13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informacje o odnalezionych w Katyniu masowych grobach polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Jednak prawda o sprawcach ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej została oficjalnie potwierdzona dopiero po blisko 50 latach. 13 kwietnia 1990 r. sowiecka agencja prasowa TASS wydała oświadczenie władz ZSRR, w którym oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD.
